Da se epidemija može sanirati isključivo imunizacijom, za primjer se može uzeti Zeničko-dobojski kanton, gdje je proglašen prestanak epidemije morbila. Vakcinalna stopa je viša od 95%. Kroz jačanje svijesti o imunizaciji, Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona je u saradnji s obrazovnim, socijalnim i pravosudnim sektorom radilo na kontinuiranom unapređenju zdravstva i informiranju javnosti, a sve s ciljem da svako dijete ima pravo na zdrav život.

Program obavezne imunizacije u Bosni i Hercegovini obuhvata period od rođenja do 18. godine. Regulisana je zakonima i naredbama na nivou države.

„Uvođenjem vakcinacije od 1960. godine mnoge smo bolesti stavili pod kontrolu. U okviru tog programa obavezne imunizacije obuhvaćeno je deset bolesti protiv kojih se vakciniše“, navodi Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ Zenica.

Prošle godine na području Zeničko-dobojskog kantona usljed pada imunizacije došlo je do epidemije morbila i velikog kašlja. Na početku epidemije stopa vakcinalnog obuhvata bila je oko 37%. Mnogo je razloga za tako nisku stopu, međutim, struka kao osnovni navodi slabu informisanost roditelja te su u protekloj epidemiji izrečene određene represivne mjere.

„Posljednjih godina zbog raznih dezinformacija mladim roditeljima koji nisu vidjeli posljedice tih bolesti“, navodi Kozica.

„Činjenica je da dosta doprinose društvene mreže. Imamo presude evropskih sudova koji govore da roditelj ne može odlučiti da li djetetu treba vakcina ili ne, već odlučuje isključivo struka“, nagkašava Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.

No, odgovornost nosimo svi i pojedinačno i kao društvo jer bi društveni interes ponekad trebao biti ispred ličnog, a neodgovornim postupcima nerijetko ugrožavamo drugog.

„Nevakcinisanjem djeteta ne samo da smo neodgovorni prema njemu, nego smo i neodgovorni prema drugoj djeci koja su u istim prostorijama u obdaništima, u školama, gdje ono može prenijeti bolest kad nije vakcinisano“, poručuje Čerkez.

I pored predviđenih kazni za roditelje koji odbijaju obavezno vakcinisanje djece, rezultati koje bilježe nadležne službe govore da je procenat vakcinacije u porastu.

„Najviše bih zahvalila roditeljima koji su sami zaključili da trebaju vakcinisati svoju djecu. Roditelji koji se nisu odazivali, inspekcije su radile svoju nadležnost, čak je bilo i opomena od suda“, kaže Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK-a (POKRET).

Zajedničkom odgovornošću prema društvu i najmlađima štiti se javno zdravlje i održava kolektivni imunitet, javlja Federalna.ba

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime