Šokantna informacija koju je otkrio Raport da je poznati bh. glumac Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom izazvala je regionalnu konsternaciju.
No, pored toga da je Kasumović osuđen za ovo gnusno krivično djelo, nekoliko stvari iz Raportove priče dodatno je šokiralo javnost.

Prva je da je Kasumović osuđen na godinu zatvora i da je tu kaznu otkupio za 36.500 KM. Drugo je da se radi o djelu iz 2021. godine i da sudovi koji su donijeli pravosnažnu presudu o tome nikada nisu objavijestili javnost. A s obzirom na to o kakvom se djelu radi, u interesu javnosti je da se ona o tome obavijesti.
No, sud očito smatra drugačije.
Nakon što smo dobili informacije o tome da je jedan mladić na Sarajevo festu javno rekao da ga je Kasumović zlostavljao i da o tome postoji presuda, Raport je pokušao dobiti informacije u Općinskom i Kantonalnom sudu u Sarajevu.
Iz obraćanja mladića bilo je jasno da njega vrijeđa činjenica da je Kasumović nakon toga što je uradio nastavio normalno živjeti svoj život dok se on bori sa posljedicama.

Ipak, u sudovima muk.

Raport je uputio upit u kojem smo zatražili potvrdu informacije da se protiv Kasumovića vodio proces zbog bludničenja nad maloljetnikom o zatražili informacije o eventualnoj pravosnažnoj presudi.
Odgovor koji smo dobili iz Općinskog suda u Sarajevu bio je skandalozan.
“U vezi sa Vašim upitom obavještavamo Vas da Vam sud ne može dostaviti traženu informaciju iz razloga što informacija koju tražite predstavlja dostavljanje podataka iz kaznene evidencije. Članom 227. Zakona o krivičnom postuku FBiH jasno je propisano kome se navedeni podaci mogu dostaviti”, naveli su u odgovoru te nam citirali odredbe zakona.

“Davanje podataka iz kaznene evidencije
(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati sudovima, tužilaštvima i organima unutrašnjih poslova u vezi s krivičnim postupkom koji se vodi protiv osobe koja je ranije bila osuđivana, kao i nadležnim organima za izvršenje krivičnopravnih sankcija i nadležnim organima koji učestvuju u postupku davanja amnestije, pomilovanja ili brisanja osude.

(2) Podaci iz kaznene evidencije mogu se, na obrazloženi zahtjev, dati i državnim organima ako još traju određene mjere sigurnosti ili pravne posljedice osude.

(3) Građanima se, na njihov zahtjev, mogu davati podaci o njihovoj osuđivanosti ili neosuđivanosti ako su im ti podaci potrebni radi ostvarivanja njihovih prava.

(4) Niko nema pravo tražiti od građana da podnose dokaze o svojoj osuđivanosti, odnosno neosuđivanosti.

(5) Odredbe st. od 1. do 4. ovog člana su posebne odredbe koje se odnose i na Zakon o slobodi pristupa informacijama Federacije Bosne i Hercegovine”.
Međutim, Raport nije ni tražio izvod iz kaznene evidencije. Raport nije tražio ni detalje procesa ili krivičnog djela, kao ni identitet žrtve. Raport je postavio direktno pitanje: Da li je Kasumović pravosnažno osuđen i da li je zatvorsku kaznu otkupio.
Potpuno je nevjerovatno da se sud pozvao i na stav 4 ovog zakona po kojem niko nema pravo tražiti dokeze o osuđivanosti, posebno kada se radi o bludničenju nad maloljetnikom.
Zanimljivo je da smo isti odgovor dobili i od Kantonalnog suda u Sarajevu.
“U vezi sa Vašim upitom, informišemo Vas da sud ne može udovoljiti Vašoj molbi, obzirom da nije ovlašten da u smislu člana 227. Zakona o krivičnom postupku F BIH dostavlja podatak koji predstavlja podatak iz kaznene evidencije”, istakli su.
Dakle, da nije bilo spremnosti Tužilaštva Kantona Sarajevo za gnusne radnje Moamera Kasumovića nikada se ne bi ni saznalo.
Jer upravo je Tužilaštvo KS Raportu potvrdilo da protiv Kasumovića postoji presuda, iako domen presuda nije u nadležnosti Tužilaštva nego sudova koji donose presude.
Nije jasno da li se u ovom slučaju radi o lijenosti sudova da izvuku informacije iz arhiva ili pokušavaju zaštititi nekoga iz nekog njima poznatog razloga.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)