Prošle godine BiH je prvi put u novijoj historiji iskusila masovni nestanak električne energije. Nije bio kvar – bio je to sistemski krah. Godine ignorisanja strateškog planiranja, politička trgovina resursima i evropskim uslovima doveli su nas do ruba energetskog kolapsa.

“U isto vrijeme, – Španija i Portugal prolaze i preživljavaju jedan od najgorih energetskih dana u zadnjih deset godina. Cjelodnevni blackout, hiljade domaćinstava i firmi bez struje, kolaps saobraćaja, bolnice na rezervnim generatorima.

Zašto?

Zato što su zauvijek ugasili termoelektrane a neke čak i minirali. Povjerovali da se energetska stabilnost može graditi samo na suncu i vjetru, zaboravljajući da sunce ne sija uvijek, a vjetar ne puše svaki dan.

I mi, Bosna i Hercegovina, suočeni smo sa istim pritiscima. Evropska energetska zajednica uslovljava nas da se odričemo uglja i prelazimo na „zelene izvore“, dok istovremeno ležimo na jednom od najvećih ležišta uglja u Evropi – resursu koji bi nam mogao osigurati stabilnu i jeftinu energiju u narednih 500 godina a samim tim i brži razvoj i bolju ekonomsku situaciju.

Zašto je to važno za nas?

Zato što BiH prolazi istim putem. Imamo ogromne rezerve uglja. Imamo znanje. Imamo kadrove. Ali nemamo viziju.

Šta smo izgubili: Blok 7 u Tuzli – propao. Termoelektrane – gase se. Rudnici – zatvaraju se. Proizvodnja – opada. A šta dobivamo zauzvrat: Obećanja o zelenoj energiji, bez realne infrastrukture koja može da nas pokrije kad sunce zađe.

Energetska zavisnost vodi ka potpunoj zavisnosti. Kad nestane struje, nestaje: Zdravstvo, iindustrija, grijanje, sigurnost, komunikacije.  Vrijeme je da prestanemo klimati glavom. Vrijeme je da počnemo koristiti ono što imamo.

Zelena tranzicija DA – ali ne naivno. Ne bez temelja. Ne po cijenu kolapsa. Jer bez struje – nema ničega”, izjavio je na društvenoj mreži politički analitičar Tarik Kapetanović.

A šta smo mi uradili?

Propala je izgradnja Bloka 7 u Tuzli – strateški projekat koji je mogao modernizirati naš energetski sektor, smanjiti zagađenje, povećati sigurnost snabdijevanja i zadržati mlade stručnjake, istakao je.

Umjesto toga, gledamo kako se zatvaraju postojeće termoelektrane, bez ikakve ozbiljne zamjene i čujemo kako opada proizvodnja uglja u našim rudnicima i kako se rudnici gase!

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime