Konzorcij „Logistika BiH“ najavio je blokadu drumskog saobraćaja u BiH ukoliko državne vlasti ne ispune njihove uvjete – da omogući duži boravak vozača iz BiH na teritoriji EU-a, digitalizaciju ovog sektora, povrat putarine i smanjenje zadržavanja kamiona na graničnim kontrolama. U protivnom, za 28. april oko hiljadu kamiona stiže u Sarajevo.
Edin Čaušević, član Konzorcija „Logistika BiH“, istakao je da su nakon današnjeg sastanka s resornim ministrom Edinom Fortom „ušli na prizemlje zgrade od četiri sprata“.
„Naši zahtjevi nisu od jučer. Mi sad želimo da konkretizujemo naše probleme i da se konačno čuje za nas“, istakao je Čaušević.
Čaušević je ponovio da traže da se Ministarstvo sigurnosti, Uprava za indirektno oporezivanje, Granična policija i Ministarstvo saobraćaja i komunikacija Bosne i Hercegovine zajedno uključe u rješavanje njihovih problema.
„Zadnji put o nama se razgovaralo za vrijeme pandemije. Sve ono nam je sad na stolu – došlo je preko nas“, upozorio je Čaušević.
Čaušević je izjavio kako im je ministar Edin Forto najavio da će postojati koordinacija na dnevnoj bazi u rješavanja problema vozača: „Ali mi moramo sjediti sa svim ovim ministarstvima do rješavanja naših problema. U protivnom ćemo ćemo blokirati granice, a na Sarajevo“.
Istakao je da problem vozača nije problem Sarajeva, nije problem Federacije – to je problem prijevoznika Bosne i Hercegovine.
Što se tiče ograničenja boravka vozača u Uniji na 90 dana, podsjetio je da oni ne mogu riješiti nešto u EU, ali da im naši predstavnici mogu pomoći u rješavanju tih problema: „Mi imamo čak i presude pojedinih država. Naš vozač je zaustavljen, izrečeno mu zabrana vožnje jer je tretiran kao turista i tretiran da on boravi u EU. On nije boravio u EU, on se nije zaustavio ni u jedan grad, ni u jedno turističko mjesto, on je tranzitirao. To je jedna velika razlika. Čak imaju i oslobadeđajuće presude. Predstavnici ove države s tim presudama treba da idu prema zemljama EU-a, da nas oslobode tih ograničenja“.
Kad su u pitanju putarine, u zemljama iz regije imaju modeli, izjavio je Čaušević i istakao da je to jednostavno: „Mi ne tražimo ono što trošimo u Bosni i Hercegovini“
Zadržavanja na granici treba pojednostaviti: „Suludo je da prazno teretno vozlo Hrvatske ili Srbije putuje po 17 sati“, javlja Federalna.ba.