Gradski vijećnik iz Mostara, Sergej Šotrić, uputio je zvaničan zahtjev gradonačelniku Mostara dr. Mariju Kordiću, predsjedniku Gradskog vijeća dr. sci. Đaniju Rahimiću te javnom pravobraniocu Grada Mostara, Almiru Mujkanoviću, tražeći informacije o statusu sedam nekretnina. Među njima su: Stadion pod Bijelim Brijegom, stadion Kantarevac, prostor nekadašnje Trgovačke škole, plivački bazen, nekretnine današnjeg Sveučilišta Mostar, Gradske banje te prostor bivše Mašinske škole (EMŠC), potvrđeno je za portal Radiosarajevo.ba.
Ko je “krčmio” imovinu Grada
Posebno je zanimljivo pitanje vlasništva nad Stadionom pod Bijelim Brijegom – nekadašnjim domom prognanog Fudbalskog kluba Velež – kao i objekata današnjeg Sveučilišta Mostar, iz kojeg je, također, prognan Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru.
“Građani Mostara svjedoci su višedecenijskog razvlašćivanja javnih dobara i infrastrukture u korist trećih lica ili subjekata, najčešće kroz sumnjive i netransparentne radnje. Zbog toga postoji opravdana sumnja u nezakonito bogaćenje. Građani, koji su svojim doprinosima godinama finansirali izgradnju tih objekata, danas od njih nemaju nikakvu ili vrlo malu korist. Naprotiv, javni prostori koji su nekad svima bili dostupni – naročito gradski stadion, stadion Kantarevac, gradski bazen – sada su u potpunosti otuđeni od građana i postali su privatno vlasništvo, iako to kao javna infrastruktura nikada nisu smjeli ni mogli postati”, naveo je vijećnik Šotrić.
Dodaje kako gradske institucije, s obzirom na očigledne velike finansijske interese, nisu pokazale dovoljno transparentnosti u raspolaganju javnim nekretninama. Građanima, kako ističe, nisu dostupne ni osnovne informacije, među kojima su ključna pitanja:
Ko je, kada i na osnovu kojih ovlaštenja, našu zajedničku imovinu “krčmio” u korist ličnih ili drugih interesa?
“Posebnu odgovornost snose oni organi koji su dužni čuvati gradsku imovinu, kao i imovinu gradskih preduzeća – a to su gradonačelnik, Gradsko vijeće i Javno pravobranilaštvo. Bez njihovog aktivnog učešća nije moguće sticanje ni raspolaganje imovinom. Bez obzira na personalna rješenja, svi raniji i sadašnji gradonačelnici, predsjednici vijeća, vijećnici i pravobranioci dužni su građanima dati odgovore na ova pitanja”, naglasio je Šotrić.
On smatra da je, u skladu s evropskim vrijednostima i opredjeljenjem većine građana ka evropskom putu Mostara i BiH, krajnje vrijeme da građani dobiju odgovore na postavljena pitanja.
“Ovdje odgovorno tvrdim da nemam ništa protiv pojedinih korisnika spornih nekretnina – ni privatno, a pogotovo u obavljanju dužnosti vijećnika Gradskog vijeća Mostara. Primjera radi, HŠK Zrinjski, koji je pomenut u tački 1 mog zahtjeva – kao bivši plivač PK Velež i navijač FK Velež, od srca im čestitam na osvojenom naslovu prvaka BiH za sezonu 2024/25. Želim im i dalje sportske uspjehe koji dostojno predstavljaju naš grad”, poručio je Šotrić.
Imam i moralnu i zakonsku obavezu
Dodao je i sljedeće:
“Istovremeno, kao vijećnik koji je položio zakletvu da će savjesno zastupati interese svih građana Mostara, i raditi na razvoju grada, kantona, entiteta i države, imam i moralnu i zakonsku obavezu da postavim sedam konkretnih pitanja o vlasništvu nad pomenutim nekretninama. Gradonačelnik, predsjednik Gradskog vijeća i javni pravobranilac Grada Mostara dužni su, po službenoj dužnosti, odgovoriti na njih – što je prije moguće”.
Ovaj zahtjev dolazi nakon što je gradonačelnik Mostara Mario Kordić (HDZ) najavio da će gradske službe preispitati odluke Predsjedništva Skupštine opštine Mostar iz 1995. i 1997. godine, kojima su vakufi vraćeni Islamskoj zajednici.
Muftijstvo mostarsko i Medžlis Islamske zajednice Mostar jučer su reagirali, nazvavši ovo “otvorenom prijetnjom” i “nečuvenim aktom pravnog nasilja nad vjerskom zajednicom”, bez presedana u novijoj demokratskoj historiji BiH.
Radiosarajevo.ba