Državni partnerski program između Bosne i Hercegovine i američke savezne države Maryland nije samo okvir za vojnu saradnju, već i most koji povezuje BiH sa zapadnim vrijednostima i praksama, izjavio je za Fenu suosnivač Vijeća za razmjenu između Marylanda i Bosne i Hercegovine Adnan Hadrović.
U novembru 2023. godine osnovano je Vijeće za razmjenu između Marylanda i Bosne i Hercegovine (MBHEC), inicijativa koja simbolizuje novi pristup bilateralnoj saradnji između Sjedinjenih Američkih Država i Bosne i Hercegovine.
MBHEC je poseban fokus stavilo na bosanskohercegovačku dijasporu, koja služi kao most između ove dvije zajednice i kao katalizator ekonomskih, kulturnih i obrazovnih inicijativa.
Jačanje civilnih institucija
Civilni aspekt programa program između Marylanda i BiH ključan je za jačanje civilnih institucija, modernizaciju procedura i usklađivanje s NATO standardima. Kroz edukaciju, krizni menadžment i razmjenu iskustava, program pomaže BiH da razvije kapacitete potrebne za euroatlantske integracije. Također, doprinosi demokratizaciji, osnaživanju mladih i regionalnoj stabilnosti, pozicionirajući BiH kao pouzdanog partnera Zapada i primjer pozitivne transformacije na Balkanu.
Program doprinosi promociji mira kroz razmjenu dobrih praksi u izgradnji demokratskog društva i ekonomskog razvoja. Program osnažuje mlade lidere i civilno društvo, potičući ih na aktivnu ulogu u stvaranju stabilnijeg i prosperitetnijeg društva, što je ključno za transformaciju BiH.
Osnivanje MBHEC-a podržano je od strane ključnih institucija u SAD-u, uključujući guvernera Marylanda Wesa Moorea, Nacionalnu gardu Marylanda i Ured državnog sekretara Marylanda. S druge strane, Bosna i Hercegovina doprinosi kroz saradnju s Ambasadom BiH u Washingtonu, Uredom vojnog atašea i Ministarstvom odbrane BiH.
Temelji ove saradnje leže u Državnom partnerskom programnu, pokrenutom 2003. godine, koji je omogućio čvrstu vojnu vezu između Nacionalne garde Marylanda i Oružanih snaga BiH. Taj program je bio presudan za implementaciju NATO standarda u BiH, ali MBHEC sada proširuje ovu saradnju na civilni sektor.
Novi ciljevi uključuju podršku projektima iz oblasti obrazovanja, kulture, ekonomije, energetike i upravljanja prirodnim katastrofama. Poseban akcenat stavljen je na razmjenu iskustava u održivim politikama, što je ključni aspekt savremenih globalnih izazova.
– Maryland je lider u odgovoru na prirodne katastrofe u SAD-u, a to iskustvo može značajno pomoći Bosni i Hercegovini – ističe suosnivač MBHEC-a, Adnan Hadrović.
Kulturna razmjena
MBHEC uspješno povezuje zajednice kroz kulturne razmjene, poput saradnje između Sarajevo Film Festivala i Annapolis Film Festivala, kao i partnerstva gradova Sarajeva i Annapolisa. Ove inicijative promovišu uzajamno razumijevanje i otvaraju mogućnosti za saradnju na svim nivoima, od lokalnih zajednica do nacionalnih politika.
Institut za razvojni uticaj (Institute for Development Impact – I4DI) pruža stručnu podršku MBHEC-u, osiguravajući kapacitete za realizaciju inicijativa. Osnivači MBHEC-a, dr. Azra Kačapor Nurkić, dr. Emir Nurkić Kačapor i Msc. Adnan Hadrović, te mladi lideri poput Luce Vujovića , Andree Pozderac, Finna Henryja, Maka Edvina Nurkića Kačapora, Amine Jusupović daju novi zamah ovoj inicijativi, gradeći mostove koji povezuju različite generacije i kulture.
– Snaga naše dijaspore leži u njenoj raznolikosti i sposobnosti da povezuje dvije domovine – Sjedinjene Američke Države i Bosnu i Hercegovinu. MBHEC je platforma koja omogućava pretvaranje tih veza u konkretne koristi za oba društva jednakih vrijednosti – naglašava Hadrović.
MBHEC već ostvaruje značajne rezultate, uključujući edukativne programe, kulturne razmjene i podršku trgovinskim delegacijama. Ova inicijativa ima potencijal da postane globalni model saradnje, povezujući ljude, institucije i zajednice u zajedničkoj misiji napretka.
S porukom „Mi idemo u budućnost zajedno,“ MBHEC oslikava viziju koja ne samo da povezuje dvije zemlje, već stvara temelje za održiv razvoj i globalnu prepoznatljivost Bosne i Hercegovine