Na dnevnom redu i prijedlog angažmana advokata u sporu Viaduct
Na današnjoj sjednici, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine razmatra niz aktuelnih i osjetljivih tema, uključujući međunarodni spor sa firmom „Viaduct“, vanrednu situaciju u BHANSA-i, kao i više prijedloga zakona i kadrovskih rješenja.
Jedna od ključnih tačaka odnosi se na informaciju o potencijalnom mirnom rješenju pravnog spora pred sudom u Belgiji, koji se vodi protiv BiH. Riječ je o izvršenju presude Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u slučaju Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH (ARB/16/36), iz aprila 2022. godine, a prijedlog za rješenje podnijelo je Pravobranilaštvo BiH.
Pored toga, ministri raspravljaju o odluci kojom bi se definisali način i iznos plaćanja advokatskoj kancelariji NautaDutilh, koju čine advokati Sophie Jacmaiin, Jean François Vandrooghenbroeck i Stan Brijs. Ova kancelarija bi trebala zastupati Bosnu i Hercegovinu u nastavku postupka pred sudom u Briselu.
Vijeće se bavi i krizom u zračnom saobraćaju. Naime, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH informisalo je o ozbiljnim poteškoćama izazvanim istovremenim bolovanjem velikog broja operativnog osoblja u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), što je dovelo do poremećaja u kontroli neba iznad BiH.
Kadrovske promjene također su na dnevnom redu – razmatraju se imenovanja zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) te potvrda generalnog direktora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).
U zakonodavnom segmentu, ministri odlučuju o mišljenjima na više prijedloga zakona koje su uputili parlamentarci. Među njima su izmjene Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH (predlagači: Saša Magazinović, Nihad Omerović i Sabina Ćudić), zatim prijedlog zakona o Sudu BiH koji je predložila Marina Pendeš, kao i izmjene Krivičnog zakona BiH koje je uputio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
Pred članovima Vijeća nalazi se i informacija o napretku u procesu digitalizacije javnih RTV servisa u BiH, te odluke u vezi s unutrašnjom organizacijom Granične policije BiH i imenovanjem članova Upravnog odbora Agencije za osiguranje.
Dodatno, razmatra se realizacija “Plana razvoja i modernizacije Oružanih snaga BiH 2017–2027” kao i implementacija “Pregleda odbrane”. Također se otvara pitanje početka šestog kruga evaluacije GRECO-a o borbi protiv korupcije na podnacionalnom nivou, kao i izvještaj s radionice o pripremi za požarnu sezonu 2025. i upotrebi NICS tehnologije.