Mnogi nazivaju Lukomir posljednjim pravim bosanskim selom. Ono se nalazi na čak 1.460 metara nadmorske visine na planini Bjelašnica. Zbog svoje tradicionalne arhitekture, bogate povijesti i duge kontinuirane naseljenosti, Lukomir je proglašen od strane The Historical Architecture Society Velike Britanije jednim od najdugoročnije naseljenih sela u cijeloj Europi.
Ulazak u selo Lukomir je poput putovanja u prošlost. No, ono nije samo to. Trenutak kada s vrha Obalj ugledaš krovove Lukomira koji su smješteni iznad 800 metara dubokog kanjona rijeke Rakitnice, okruženi zelenim livadama i obrisima Bjelašnice, čini ti se kao da si glavni lik u fantasy filmu. Skoro pa možeš čuti topot rohanske konjice…
Pojedine kuće u selu Lukomir su stare i preko 200 godina. Tradicionalno su napravljene od kamena, a krovovi su bili rađeni od šindre trešnjinog drveta. I dan danas možeš vidjeti te kamene kuće, a čak i one koje su obnovljene zadržale su duh prošlog vremena.
Selo se sastoji od 50-ak kuća, od kojih je naseljeno oko 20-ak. Selo ima džamiju koju su mještani izgradili 1969., a koja je obnovljena 2014. i groblje. Danas Lukomir živi pretežito od turizma stoga u selu možeš i prespavati, a mnogobrojni ugostiteljski objekti pružaju okrepu znatiželjnim gostima.
Stećci koji se mogu vidjeti u selu dokaz su da je Lukomir bio naseljen i tokom 14. i 15. stoljeća. Oduvijek je bio povezan s (polu)nomadskim i tradicionalnim načinom života Dinarskih gorštaka. Seljani su zbog nedostatka vode ljeti sa svojom stokom dolazili na područje Lukomira koji obiluje zelenim i bogatim pašnjacima te je s vremenom tu nastalo selo.
I danas mještani Lukomira žive polunomadskim životom. Bave se poljoprivredom i uzgojem ovaca, a svakako je novost i turizam. Ovdje se živi od proljeća pa do kraja jeseni ili kako bi seljani rekli “od prvog do zadnjeg snijega”.
Naime, zbog velikog nanosa snijega pristup selu je tijekom zime skoro pa nemoguć, stoga se mještani spuštaju u niža naselja, a Lukomiru se vraćaju čim to vrijeme dopusti. Upravo je to i vrijeme kada možeš posjetiti ovo živo etno selo.
Do Lukomira se vrlo lako možete samostalno organizovati.
Do njega vode dvije planinarske staze:
- preko vrha Obalj (srednje teška, slabije markirana staza – 3,5 sata) i
- kraj Studenog potoka iznad kanjona Rakitnice (odlično markirana, lakša staza – 3 sata).
Možete napraviti kružnu rutu, pa kombinovati stazu.
Do Lukomira se može doći i autom djelimično makadamskim putem.
Sve staze vode od Umoljana.
Za vas smo izabrali video u kojem je detaljno opisan put do Lukomira automobilom. Uživajte!
Kružna staza Umoljani – Obalj – Lukomir – Studeni potok – Umoljani
Ako želiš planinariti do Lukomira, na raspolaganju su dvije staze i obje kreću iz sela Umoljani. Mi smo odlučili kombinirati staze tako da smo do Lukomira došli onom preko vrha Obalj, što je teža i manje popularna staza, i vratili se uz kanjon Rakitnice, odnosno preko Studenog potoka, što je znatno lakši i stoga popularniji put. Koju opciju ćeš odabrati ovisi o tvojoj fizičkoj spremnosti i kondiciji, no svakako ako si u mogućnosti odradi ovu kružnu stazu jer ćeš tako imati potpuni doživljaj prirode i steći dojam koliko je nekadašnji život mještana bio težak.