Zakon ignoriše činjenicu da su brojni stanovi građeni na vakufskom zemljištu bez naknade
U kontekstu aktuelnih zakonodavnih aktivnosti u Parlamentu Federacije BiH, koje su već izazvale reakcije javnosti, Rijaset Islamske zajednice u BiH izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog prijedloga koji tretiraju imovinsko-pravne odnose, a u kojima se, kako ističu, vakufi ponovno nepravedno izostavljaju.
Predmet prijedloga koji je uvršten u dnevni red Predstavničkog doma Parlamenta FBiH jesu izmjene Zakona o prestanku primjene Zakona o napuštenim stanovima i Zakona o prodaji stanova sa stanarskim pravom. Prema predloženom rješenju, Federacija bi trebala isplatiti obeštećenje u visini od 1.000 KM po kvadratu korisnicima bivšeg vojnog stambenog fonda koji su ostvarili stanarsko pravo prije 1992. godine, uključujući članove njihovih domaćinstava i zakonske nasljednike.
Izmjene zakona pozivaju se na presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH koje nalažu pravičnu naknadu nosiocima stanarskog prava. Međutim, iz Rijaseta Islamske zajednice upozoravaju da se time zanemaruje važan segment.
“Islamska zajednica u BiH mora jasno i odlučno istaći da se ovim izmjenama ponovo zanemaruje činjenica da je veliki broj stanova, koji su predmet otkupa, bio izgrađen na vakufskom zemljištu ili su sami objekti bili vakufska imovina te da vakufima nije isplaćena nikakva naknada, iako su ti stanovi već otuđeni”, navedeno je u saopštenju Rijaseta.
Podsjećaju i na zakonodavni pokušaj iz 2018. godine kada je Predstavnički dom FBiH usvojio Prijedlog izmjena Zakona o prodaji stanova, kojim je bila predviđena naknada vakufima, ali do realizacije nikada nije došlo.
“Međutim, taj prijedlog nikada nije došao na dnevni red Doma naroda niti je usvojen u konačnoj zakonodavnoj proceduri. Od tada je prošlo više od pet godina, a pitanje pravične nadoknade za otuđenu vakufsku imovinu ostaje potpuno neriješeno. Kao izgovor, institucije se i dalje pozivaju na buduće donošenje Zakona o restituciji, iako je jasno da takav zakon nije ni u pripremi niti u zakonodavnom planu”, navodi se dalje.
Rijaset podsjeća da vakufska dobra imaju specifičan pravni okvir i ne mogu se stavljati u istu ravan s državnom ili društvenom imovinom.
“Riječ je o trajno uvakufljenoj imovini sa svrhom, koja je određena islamskim propisima i potvrđena historijskim i pravnim dokumentima. Njenim otuđenjem, bez saglasnosti i bez nadoknade, nanesena je višestruka šteta: vjerska, imovinska, institucionalna i kulturna”, naglašeno je u saopštenju.
Zbog svih navedenih činjenica, Rijaset apeluje na zakonodavce da odmah reaktiviraju i stave na dnevni red Doma naroda Prijedlog iz 2018. godine, ističući da se pitanje pravične nadoknade vakufima mora riješiti nezavisno od restitucije, kao što su i nosioci stanarskih prava već ostvarili svoja prava bez čekanja tog zakona.
“Islamska zajednica naglašava da je vrijeme da se primijeni isti princip pravičnosti i prema vakufima, jer prava ne smiju biti selektivna, a oteta imovina ne može ostati pravno i moralno neadresirana”, poručeno je iz Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.