Svake godine, zvuk školskog zvona označava početak nove školske godine širom Bosne i Hercegovine, ali sve češće on ne odjekuje sa istim entuzijazmom. Iako škole svuda širom zemlje otvore svoja vrata za prvačiće, broj učenika, a posebno prvačića, iz godine u godinu sve više opada. Zašto? Uzrok je odlazak mladih ljudi, koji u godinama kada formiraju porodice odlučuju napustiti BiH u potrazi za boljim životom.
Procjenjuje se da je u posljednjih deset godina broj školaraca smanjen za više od 90 hiljada, što je jednako nestanku cijelog grada učenika. Demografi i stručnjaci godinama upozoravaju na negativne demografske trendove, a broj đaka svakodnevno se smanjuje. Ove godine u školi Behaudin Selmanović u Sarajevu upisano je samo 43 prvačića, što je smanjenje na samo dva odjeljenja, dok je ranije bilo po tri. Elvira Karasoftić, učiteljica ove škole, izjavljuje za BHRT: “Nažalost, sve je učestalija situacija da imamo sve manje upisanih prvačića. Ove godine ih je samo 43, a prije je bilo i po tri odjeljenja. Nekada je naša škola imala 1560 učenika, a sada ih je znatno manje.”
Demografi poput Steva Pašalića ukazuju na ozbiljnost situacije, navodeći kako je smanjenje broja prvačića samo odraz šireg demografskog problema. Mladi, obrazovani ljudi u reproduktivnoj dobi migriraju iz BiH, što značajno utiče na natalitet.
“Migriraju mladi, obrazovani ljudi, i oni odnose buduće porodice. To je povezan ciklus: mladi parovi žele sigurnost, posao, besplatan vrtić, a u BiH to još uvijek nije dovoljno obezbijeđeno,” rekao je Pašalić.
Sociolog Sead Pašić smatra da su politički i ekonomski problemi temeljni uzroci ove situacije.
“Ovo je direktna posljedica zapuštene državne politike. Mislim da vlasti nemaju stvarnu volju da povećaju broj stanovništva, jer bi to podrazumijevalo veće troškove i obaveze. U ovoj situaciji, depopulacija im možda i odgovara,” kaže Pašić.
U Unsko-sanskom kantonu, situacija je još teža. U proteklim godinama zatvorene su brojne područne škole, a broj učenika, naročito u manjim mjestima poput Bihaća, drastično opada. Škola “Gornje Prekounje – Ripač” svake godine ima sve manje učenika, a broj prvačića ove godine bio je najmanji u posljednjim decenijama.
Učenici i nastavnici suočavaju se s tjeskobom praznih učionica, a rješenje problema još uvijek nije na vidiku. Unatoč najavama i planovima, kao što je besplatan vrtić, čini se da su za demografske promjene potrebna dugoročnija i sustavnija rješenja.
Demografi i sociolozi smatraju da je ključna odgovornost vlasti u BiH. Dok vlasti tvrde da rade na rješenju, upitno je koliko će biti efikasni planovi, jer mnoge porodice odlučuju napustiti zemlju zbog ekonomske nesigurnosti i loših životnih uvjeta.
“Bez konkretnih promjena u ekonomiji i društvenom sistemu, teško da ćemo vidjeti poboljšanja,” zaključuje Sead Pašić.
Nažalost, alarmantni trend smanjenja broja đaka u BiH neće prestati dok se ozbiljno ne počnu implementirati rješenja koja bi obezbijedila bolji život i sigurnost za mlade ljude i njihove porodice.