Tragedija se dogodila prije dva dana u sarajevskom naselju Aneks, gdje je 67-godišnji muškarac pronađen bez svijesti na trotoaru. Uprkos brzoj intervenciji prolaznika i dolasku ekipe Hitne pomoći, njegov život nije bilo moguće spasiti.

Zabrinuti građani su primijetili beživotno tijelo muškarca kako leži na pločniku te su odmah obavijestili nadležne službe. Na lice mjesta su stigli pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i medicinski tim Hitne pomoći, koji je započeo reanimaciju. Identitet preminulog muškarca zasad nije zvanično objavljen, a uzrok smrti bit će poznat nakon obdukcije.

Međutim u sarajevskoj Hitnoj pomoći nastao je haos zbog nemilog događaja piše Crna-Hronika.

Muškarac pronađen na trotoaru u Sarajevu: Preminuo prirodnom smrću

Nakon tragične smrti 67-godišnjeg muškarca koji je pronađen bez svijesti na trotoaru u sarajevskom naselju Aneks, u javnosti i unutar službe Hitne pomoći Kantona Sarajevo rasplamsala se žestoka rasprava o profesionalnosti i efikasnosti ekipe koja je reagovala na poziv građana.

Prema izjavama više izvora unutar Hitne pomoći, reakcija medicinskog tima koji je izašao na teren bila je daleko od profesionalne. Kako tvrde njihove kolege, ekipa je zakasnila s ključnim korakom u spašavanju života – masažom srca, koja je, prema dostupnom snimku, započeta tek dvije minute nakon dolaska na lice mjesta.

„Naša ekipa je došla na teren u 0:44 sekundi videa, ali masaža srca je počela tek na 2:44. To su dvije dragocjene minute koje su izgubljene“, kazao je jedan od zaposlenika koji je želio ostati anoniman.

Posebno je kritiziran način na koji je izvedena reanimacija. Prema tvrdnjama upućenih, sestra je pokušala izvesti masažu srca iz stojećeg položaja, što se smatra krajnje neadekvatnim. „Reanimacija se ne smije izvoditi iz stojećeg položaja jer se na taj način gubi kontrola nad dubinom kompresije grudnog koša. Također, udisaji nisu ni pokušani – to je osnovni propust koji ne bi smio napraviti ni neko ko je završio osnovni BLS kurs“, dodao je izvor.

Unutar same ustanove, slučaj je izazvao buru reakcija, a kako saznajemo, “pola Hitne je na nogama” otkako su snimci postali predmet interne analize i ogorčenja.

Građani i dio stručne javnosti sada zahtijevaju hitno očitovanje nadležnih, uključujući zvaničnu izjavu menadžmenta Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS. Postavlja se i ozbiljno pitanje: koliko je ovakvih slučajeva prošlo neprimijećeno?

Ovaj tragični slučaj otvara važno pitanje odgovornosti, edukacije i spremnosti zdravstvenih radnika u trenucima kada svaka sekunda odlučuje o životu ili smrti.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime