Sebija Izetbegović, zastupnica SDA u Skuštini Kantona Sarajevo i bivša direktorica KCUS-a napisala je na Facebooku da je u Sarajevu preminula prva žrtva leptospiroze. Iz KCUS-a tvrde da to nije tačno.
Kad se u svim sferama dovedu podobni, a uklone sposobni, onda slijedi raspad i razne pošasti. Jedna od njih je i epidemija leptospiroze o kojoj je javnost obaviještena sa skoro punih mjesec dana zakašnjenja.
Ko će odgovarati za to što gradjani nisu znali za epidemiju na vrijeme pa da pojačaju mjere opreza i čuvanja?
Ni medicinski radnici nisu upozoreni iako imaju česte kontakte i jako su izloženi mogućim infekcijama.
Jučer je umrla mlada žena, zdravstveni radnik, valjda prva žrtva teškog oblika leptospiroze, prljavštine grada i cijelog KS, izostanka obaveznih i zakonom propisanih postupaka deratizacije, dezinsekcije i dezinfekcije.
Dovezena je u KCUS kardiomobilom Hitne pomoći, 23.05.2025g u popodnevnim satima , na Kliniku za infektivne bolesti KCUS.
Jako povišena tjelesna temperatura, uočljiva žutica, izrazita slabost i tesko opće stanje, uvećana jetra, bilirubin 207,3 ( normalno 3,0 -22,0),
AST 656 ( normalno14-36), ALT 1966 (normalno 0,35).
Sve ukazuje na težak, akutni oblik leptospiroze ili Morbus Weil.
Uputna dijagnoza je leptospiroza sto je i dokazano serološkom dijagnostikom”, napisala je, između ostalog, Izetbegović.
Iz KCUS-a tvrde da ovo nije tačno.
“Imajući u vidu netačne informacije koje se plasiraju u pojedinim medijima i putem društvenih mreža, u cilju sprječavanja širenja straha i panike među građanima, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu informiše javnost da na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a nije preminula nijedna osoba od leptospiroze. Klinički centar Univerziteta u Sarajevu kontinuirano prati situaciju, te shodno propisima redovno informiše Zavod za javno zdravstvo KS o broju testiranih, potvrđenih, pregledanih i hospitaliziranih pacijenata”, naveli su sa KCUS-a.
Poznat termin dženaze Selmedini Zec, obavit će se u Sokolović Koloniji