Lider RS-a ne planira odustati ni ako bude pravosnažno osuđen

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, protiv kojeg je izdata pravosnažna presuda i nalog za hapšenje, i dalje uvjerava javnost da neće završiti iza rešetaka.

Smatra da će trenutna kriza u BiH završiti političkim dogovorom i da će njegova karijera i dalje imati budućnost – čak i ako bude osuđen.

U potpunosti je zanemario činjenicu da zabrana političkog djelovanja podrazumijeva i automatsku zabranu obavljanja bilo koje javne funkcije koja se finansira iz budžeta, uključujući i poziciju premijera.

Dodik je priznao da njegov pokušaj da obustavi rad državnih institucija, pozivajući sve Srbe da daju otkaze, nije uspio.

“Istina je da sam očekivao da će biti drugačije. To je porazno. Ima Srba koji su spremni raditi za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, a protiv Republike Srpske”, poručio je razočarano i dodao da će kad se uspostavi posebno tužilaštvo u RS-u procesuirati one koji mu nisu lojalni.

Posebno je kritikovao Evropsku uniju i šeficu evropske diplomatije Kaju Kallas, koja je tokom nedavne posjete BiH jasno označila političke lidere RS kao odgovorne za trenutnu krizu.

Dodik smatra da EU ne razumije kompleksnost situacije u BiH, za razliku od političara iz krajnje desnice u pojedinim evropskim zemljama.

U intervjuu je istakao i da se nada kako će ponovna uspostava vlasti Donalda Trumpa u SAD-u donijeti olakšanje Republici Srpskoj.

“To će smanjiti pritisak na nas”, rekao je Dodik, potvrđujući da je spreman Trumpu ponuditi upravljanje nad ležištem litija pronađenim na teritoriji RS-a.

Dotakao se i međunarodnih arbitražnih sporova, vrijednih preko milijardu eura, ističući da RS ne bježi od obaveza, ali očekuje da se u sve uključi i država.

Govoreći o zahtjevu Hrvatske elektroprivrede (HEP) za isplatu 100 miliona eura zbog neisporučene struje iz Gacka, Dodik je rekao:

“Hrvate tu nešto zanima, oni prijete. Ali imamo priliku i za protunapad, što se tiče hidroelektrane Plat. A to se gradilo u komunizmu, kad smo svi bili jedna država. U ratu je puštena voda iz akumulacije kod Trebinja (za Plat), a struje nismo dobili. Tek na kraju rata nešto je dogovoreno. I tu smo mi oštećena strana. I sad im nudimo kompenzaciju za tu priču s rudnikom i termoelektranom Gacko, ali oni u Zagrebu nemaju snage za to.”

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime