Uvođenje rezervnog sastava policije u Republici Srpskoj, koje je upravo prošlo u Narodnoj skupštini RS-a, nije puko tehničko pitanje o pojačavanju bezbjednosnih kapaciteta.

Riječ je o politički snažno motivisanom potezu koji nosi niz potencijalno destabilizirajućih posljedica, kako za sam entitet RS, tako i za cijelu Bosnu i Hercegovinu.

Rezervni sastav podrazumijeva formiranje dodatne grupe policijskih službenika koji se ne nalaze u redovnom radnom odnosu u MUP-u RS, ali koji mogu biti angažovani “po potrebi”. Takvi sastavi se u teoriji aktiviraju u kriznim situacijama – prirodne katastrofe, masovni nemiri, pandemije – kad redovne snage nisu dovoljne.

Međutim, u bh. kontekstu, posebno kada dolazi iz političkog miljea Milorada Dodika, ovakav potez izaziva ozbiljne sumnje.

Zašto je to problem?

  1. Parapolicijska struktura pod političkom kontrolom
    Kritičari, posebno iz opozicije, upozoravaju da rezervni sastav može postati alat za stvaranje “stranačke vojske SNSD-a”. U sistemu bez jake parlamentarne kontrole i sa partijskim uticajem na institucije, ovakva struktura se lako može zloupotrijebiti za političke obračune, gušenje protesta ili čak demonstraciju sile prema nepoželjnima.
  2. Etničke tenzije i poruke destabilizacije
    U kontekstu narativa o secesiji RS-a i čestim prijetnjama izlaska iz državnih institucija, formiranje rezervne policije djeluje kao još jedan korak ka paralelnim strukturama koje slabe državni okvir. Reakcije međunarodne zajednice već 2019. su jasno pokazale koliko ovakav potez može biti destabilizirajući. Danas, usred novih geopolitičkih tenzija i sve dubljih podjela u BiH, ovaj zakon djeluje kao poruka o spremnosti na konfrontaciju.
  3. Nedostatak transparentnosti i kontrolnog mehanizma
    Nigdje nije jasno definisano kako će se tačno birati pripadnici rezervnog sastava, ko će ih nadzirati, koliko će koštati njihova obuka i opremanje, niti koje će konkretne zadatke imati. To otvara prostor za zloupotrebe i manipulaciju javnim resursima u svrhe koje nisu nužno u interesu građana.

Umjesto jačanja sigurnosti – stvaranje straha

Ministar Karan govori o nedostatku kadrova u MUP-u RS i potrebi brzog odgovora u kriznim situacijama. No, stvarna opasnost leži u tome što se bez jasnih garancija nezavisnosti i nadzora, rezervni sastav može pretvoriti u političku batinu. U društvu u kojem su ionako narušeni povjerenje i sigurnost, ovakav potez više unosi strah nego osjećaj zaštite.

Odluka NSRS-a da usvoji izmjene zakona koje omogućavaju formiranje rezervnog sastava policije može biti prekretnica – ili prema jačanju vladavine prava, ako se ispravno nadzire i koristi, ili prema daljoj politizaciji i militarizaciji unutrašnjih odnosa.

S obzirom na politički kontekst i prošla iskustva, nažalost, drugi scenarij djeluje mnogo vjerovatniji.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime