Bosna i Hercegovina treba usvojiti novi zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i zakon o sudovima, što je jedan od uslova za otvaranje pregovora za članstvo u Evropskoj uniji, rekao je šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca.
Soreca je, tokom današnjeg obraćanja na sjednici VSTV-a BiH, istakao podršku provođenju reformi pravosuđa te kazao da je EU partner pravosudnim institucijama, poštujući njihovu apsolutnu nezavisnost.
-BiH još uvijek ima velike šanse da ide naprijed, ali neke inicijative trebaju biti poduzete. Poteban je novi zakon o VSTV-u i novi zakon o sudovima. Moram reći da postoji želja da se ovaj problem riješi – rekao je Soreca, javlja Detektor.
Kazao je da se nada da će BiH do marta ispuniti uslove i otvoriti pregovore o članstvu s EU. Implementacija zakona o VSTV-u, u vezi sa izvještajem o imovini i interesima sudija i tužilaca, važan je ali težak zadatak, rekao je Soreca, ali pravosuđe u svakoj državi mora biti transparentno.
Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija kazao je da su udruženja sudija i tužilaca prihvatila odluku Vijeća nakon što su tražili prolongiranje roka za dostavljanje izvještaja za 2023. godinu, s 31. decembra 2024. na 28. februar 2025.
Lagumdžija je novinarima rekao da usvajanje novog zakona o VSTV-u i zakona o sudovima ne očekuje do kraja godine.
“Od toga nema ništa, kad će to ići, ne mogu ništa reći. Ono što mogu reći jeste da smo u ovom trenutku zadovoljniji onim što imamo nego u početnoj fazi. Uspjeli smo zaustaviti neke negativne tendencije. Ako bude usvojeno ovo što je sada poslano Venecijanskoj komisiji, bit će to dobro”, kazao je Lagumdžija, kao i da ne zna kad će biti usvojeni ovi zakoni.
Iz Stalne komisije za legislativu su naveli da je Ministarstvo pravde BiH krajem novembra informisalo radnu grupu da su Venecijanskoj komisiji uputili Nacrt zakona o VSTV-u na mišljenje.
“Ministarstvo pravde je početkom novembra tražilo od VSTV-a da izvrši procjenu finansijskih sredstava potrebnih za primjenu budućih zakona, te je ustanovljeno da će biti potrebno povećanje sredstava u budžetu Vijeća”, rečeno je na sjednici.
Govoreći o zakonu o sudovima, Lagumdžija je kazao da vlasti iz Republike Srpske još uvijek traže da sjedište drugostepenog odjeljenja suda bude u Banjoj Luci te da zbog toga nije postignut dogovor.
Na današnjoj sjednici usvojeni su novi kriteriji za ocjenjivanje rada nosilaca pravosudnih funkcija u sudovima i tužilaštvima.
Nisu predstavljeni detalji novih kriterija, ali je iz Odjela za pravosudnu analitiku i izvještavanje rečeno da je smanjen značaj analitičke ocjene, koja u ukupnoj strukturi sada nosi deset posto, u odnosu na dosadašnjih 30 posto.
“Ovi kriteriji trebaju stupiti na snagu do kraja ove godine, a da se ocjenjivanje prema novim kriterijima vrši početkom 2026. godine. Tokom 2025. potrebno je pratiti rad sudija i tužilaca po ovim kriterijima”, kazali su iz Odjela.