Zadnja sedmica predizborne kampanje biće i najaktivnija kada je riječ o političkim strankama i njihovim kandidatima. Novinari BHRT-a provjerili su kakvo je raspoloženje građana i kakva su njihova očekivanja.
Još sedam dana je do izbora koji će odlučiti ko će voditi lokalne zajednice naredne četiri godine. Dok su kandidati optimistični, nadajući se da će baš oni dobiti povjerenje birača, među građanima, uglavnom, vlada skepticizam.
Mladi su mnogo manje zainteresovani za izbore od starijih generacija. Radeći na građanskoj kampanji “Kada jedan dan vrijedi četiri godine”, zaključili su tako u Udruženju “Oštra nula”.
“Mladi ljudi su nezainteresovani. Štaviše, sve ih je manje u nekim manjim opštinama poput Kozarske Dubice, Novog Grada, Bratunca, Srebrenice. I ono malo mladih što ima, to su uglavnom srednjoškolci s kojima smo popričali, su politički nezainteresovani i svoj život, svoju budućnost, čak i školovanje, vide u zemljama Evropske unije”, kaže Milica Pralica, Udruženje građana “Oštra nula”.
“Ono što možemo da vidimo je da je procenat apstinenata zaista veliki, tako da možemo da pretpostavimo kakvo je zaista raspoloženje građana, a to je da su izgubili povjerenje, da su apatični, da nemaju volje i neki pretjeran entuzijastičan pogled na društveno-politička zbivanja u ovoj zemlji”, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.
Izlaznost se u Bosni i Hercegovini kreće u prosjeku između 50 i 55 odsto. U Koaliciji “Pod lupom” napominju da je veoma važno da građani izađu na izbore i iskoriste svoj glasački listić kako bi se izbjegle eventualne zloupotrebe.
“Imali smo slučajeve nakon zatvaranja biračkih mjesta da se zloupotrijebi i taj pečat koji bi trebalo da bude na listiću i potpis člana biračkog odbora, dopišu se imena ili potpisi na izvod iz Centralnog biračkog spiska, naknadno se ubace ti glasački listići u tu gomilu listića koji su vazeći, koji ce ući u prebrojavanje i na kraju biti poslani prema lokalnoj izbornoj komisiji, pa prema Centralnoj”, kaže Srđan Ostojić iz Koalicije “Pod lupom”.
Nedavno istraživanje Koalicije “Pod lupom” pokazalo je da će sedam od deset građana glasati na lokalnim izborima. Sedamdeset četiri odsto ih smatra da izbori nisu slobodni i pošteni i preko 80 odsto podržava uvođenje novih tehnologija kao načina borbe protiv izbornih zloupotreba.