Dok zemlje regiona i svijeta napreduju u razvoju transplantacijske medicine, Federacija Bosne i Hercegovine suočava se s ozbiljnim padom aktivnosti u ovoj oblasti. Prema podacima koje donosi Večernji list BiH, u prvoj polovini 2025. godine izvedeno je svega devet transplantacija – što je alarmantan pad u poređenju s 36 obavljenih transplantacija tokom cijele prošle godine.

Od ukupno devet transplantacija, samo tri su bile kadaverične, odnosno transplantacije organa sa preminulih donora. Istovremeno, 217 pacijenata nalazi se na listi čekanja, od čega 164 čeka bubreg, 32 jetru, a 21 srce. No, stvarni broj ljudi kojima je transplantacija jedina šansa za preživljavanje daleko je veći – procjenjuje se da gotovo 2000 pacijenata u Federaciji BiH koristi dijalizu, a trećina njih mogla bi se transplantirati i time značajno poboljšati kvalitet života.

Iako su stručnjaci godinama upozoravali da bez razvoja svijesti o donorstvu nema napretka, broj građana spremnih da doniraju organe – bilo putem lične saglasnosti ili odobrenja porodica – i dalje je izuzetno nizak.

Kako bi potaknula promjene, Vlada Federacije BiH izdvojila je 200.000 KM iz budžeta za kampanje podizanja svijesti o značaju darivanja organa. Sredstva će biti dodijeljena putem javnog poziva, u skladu s kriterijima koje propisuje Federalno ministarstvo zdravstva.

„Cilj je smanjenje broja pacijenata na listama čekanja, povećanje broja darivatelja i presađenih organa te edukacija zdravstvenih radnika koji sudjeluju u donatorskom programu“, naveli su iz Ministarstva.

Korisnici ovih sredstava bit će udruženja i neprofitne organizacije koje djeluju na teritoriji Federacije BiH i koje mogu doprinijeti širenju svijesti o značaju donorstva. Odluku o dodjeli sredstava donosi federalni ministar zdravstva, na prijedlog posebno imenovanog povjerenstva.

Ministarstvo ističe da je transplantacija često jedina nada za oboljele od teških hroničnih bolesti – osobito kada je riječ o zatajenju jetre, srca ili pluća. U takvim slučajevima, transplantacija je ne samo najbolja već i jedina efikasna terapija.

U trenutnoj situaciji, gdje BiH ne koristi ni blizu svog potencijala u transplantacijskoj medicini, stručnjaci pozivaju na sveobuhvatan pristup: jačanje zakonskog okvira, osiguranje sredstava za zdravstvene ustanove, edukaciju kadra, ali prije svega – promjenu svijesti građana. A u ovoj medicinskoj trci s vremenom – svaki izgubljeni dan može značiti izgubljeni život.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime