Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić se osvrnula na stanje javnog duga u Republici Srpskoj i poručila da je javni dug u RS-u dvostruko veći u odnosu na Federaciju Bosne i Hercegovine.
“Konačni podaci za stanje javnog duga na kraju 2024. godine pokazuju da javni dug u Republici Srpskoj iznosi 6,7 milijardi, a da bruto domaći proizvod iznosi 17,1 milijardi u 2024. godini, što znači da zaduženost Republike Srpske iznosi 39,18% BDP-a. Istovremeno, podaci za stanje javnog duga na kraju 2024. godine pokazuju da javni dug u Federaciji Bosne i Hercegovine iznosi 6,8 milijardi, a da bruto domaći proizvod iznosi 34,4 milijarde u 2024. godini, što znači da zaduženost Federaciji BiH iznosi 19,7% BDP-a”, navela je Trivić.
Kazala je da ovi podaci govore da je Republika Srpska i dalje dvostruko zaduženija od Federacije BiH.
“U Republici Srpskoj postoji još jedan problem kada se analizira javni dug, a to je tzv. tok duga, odnosno rate kredita koje godišnje vraća Republika Srpska iz budžeta. Godišnja otplata duga iz godine u godinu opterećuje i ugrožava tekuću likvidnost budžeta.
Tako sledeće godine Republici Srpskoj dospijeva na naplatu 1,6 milijardi maraka po osnovu ranijih zaduženja, a što se neće moći vratiti bez novog velikog zaduženja. Spirala zaduživanja će se samo usložnjavati”, upozorila je.
Ističe da da javni dug opterećuje rast bruto domaćeg proizvoda kao osnovne mjere bogatstva jednog naroda, i da ga usporava, jer se sredstva od zaduženja ne troše za stvaranje nove vrijednosti i izgradnju infrastrukture, već se troše za opću potrošnju, govori i podatak da je bruto domaći proizvod u 2024. godini iznosio 17,1 milijardu KM što je značajno niže od projektovanih 18 milijardi kako je najavljivao Milorad Dodik.
“S obzirom na usporen rast BDP-a, ni plate u Srpskoj ne rastu nekom značajnijom dinamikom. Treba naglasiti da podaci govore da posljednja izmjerena prosječna plata u Srbiji iznosi 923 evra, dok u Srpskoj iznosi 753 evra, što znači da je prosječna plata u Srbiji za 22,6% viša nego u Republici Srpskoj.
Pri tome, izuzev Beograda kao metropole, nivo cijena u Srbiji je u rangu općeg nivoa cijena u Republici Srpskoj. Sve ovo govori da Republika Srpska u kontinuitetu vodi pogrešnu ekonomsku politiku i da nam je u tom pogledu zaista potreban strateški zaokret”, zaključila je Trivić.