Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odlučio je danas da će Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, čiji je predlagač delegat Džemal Smajić (Klub bošnjačkih delegata), razmatrati po skraćenom postupku.
Smajić je u obrazloženju predloženog rješenja naveo kako je više nego potrebno u što kraćem roku povećati starosnu granicu trajanja profesionalne vojne službe vojnika u Oružanim snagama BiH, te predlaže da to bude do 45. godine života.
Napominje da je zakonom propisano da je maksimalna dužina trajanja službe za vojnike najduže do 40. godine života, prema potrebama službe i uz ispunjavanje standarda po osnovi psihofizičke sposobnosti.
Smajić ističe da je u zemljama regiona znatno veća granica za obavljanje profesionalne vojne službe, pa tako u Republici Sloveniji, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji profesionalni vojnici u službi mogu biti do navršene 45. godine, dok u Republici Hrvatskoj vojnici ali i mornari mogu biti u profesionalnoj službi čak i do 50. godine života.
-Imajući u vidu navedeno kao i činjenicu da u Oružanim snagama BiH nedostaje značajan broj vojnika, smatram da je više nego potrebno u što kraćem roku povećati starosnu granicu trajanja profesionalne vojne službe vojnika u Oružanim snagama BiH kako je predloženo – naveo je Smajić u obrazloženju predloženog rješenja.
Iako je prvobitno predložio razmatranje predloženog zakona u hitnoj parlamentarnoj proceduri, većina delegata koji su diskutirali su bili mišljenja da bi ga trebalo razmatrati u skraćenoj proceduri, kako bi imali priliku ulagati amandmane, s čime se nakon okončane diskusije, složio i Smajić.
Delegatkinja Marina Pendeš (Klub hrvatskih delegata) je kazala da, s obzirom na demografske trendove u BiH, dolazi do smanjenja broja mladih kandidata kada je riječ o Oružanim snagama BiH, te da podržava ovu izmjenu zakona, na način da ne bude po hitnoj proceduri nego da bude razmatran po skraćenom postupku, kako bi mogli napraviti izmjene.
– Mijenjanjem sa 40 na 45 godina nismo puno pomogli ili nećemo pomoći Oružanim snagama BiH. Mi ćemo podržati prijedlog da to ide u skraćeni postupak, kako bi mogli napraviti izmjene, da ne bude 45 nego 55 godina starosti – pojasnila je Pendeš.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić (Klub srpskih delegata) je također kazao da neće podržati hitnu proceduru, te je predložio da se prije izjašnjavanja o zakonu zatraže mišljenje Vijeća ministara BiH i resornog ministarstva.
Delegat Zlatko Miletić (Klub hrvatskih delegata) je mišljenja je Smajićeva inicijativa „na mjestu“, te da bi usvajanjem predloženog zakona pomogli Oružanim snagama BiH da riješe barem dio kadrovskih problema koje trenutno imaju.
Složio se i sa diskusijom delegatkinje Pendeš da starosnu dob treba još pomjeriti, ukoliko to bude moguće.
Nakon ovih diskusija javio se i predlagač zakona Džemal Smajić, koji je kazao da je stav većine da predložene izmjene zakona idu u skraćenu proceduru te je pozvao kolege da podrže njegovo razmatranje po toj proceduri.
(Bosanski.info / FENA)
#Prijedlog #izmjena #Zakona #službi #OSBiH #bit #će #razmatran #skraćenoj #proceduri