Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder potvrdila je da će osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH na snagu stupiti izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, što znači da će se na području Federacije BiH od sada kažnjavati svi oni koji nelegalno odlažu otpad na deponijama.

-Ove godine smo u budžetu obezbijedili 500.000 KM za sanaciju divljih deponija i budući da su to potpuno nedovoljna sredstva, opredijelili smo se da se ova sanacija radi za divlje deponije unutar zaštićenih ili područja čija je zaštita u toku. Jedna od takvih lokacija je Livno. Samo na tom području postoji oko 130 divljih deponija, na samim Kruzima ima i ogromna deponija guma. A nema kazni. Stupanjem na snagu ovih zakonskih izmjena, to više neće biti tako – izjavila je Pozder za Fenu.

Dva važna pitanja

Suštinski, izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom odnose se na dva važna pitanja – pitanje rješavanja odlagališta u općinama i gradovima i operativnog djelovanja inspekcije na terenu, te kaznenih odredbi za posebne kategorije otpada poput guma, ulja i slično.

-Usvajanjem se stvaraju pravne pretpostavke za pravilnu i potpunu primjenu Zakona o upravljanju otpadom u praksi. Naime, izmjene su inicirane nemogućnošću kažnjavanja za nelegalno odlaganje na deponijama, a novim novim Članom 33a uređuje se ta oblast, a koja će biti detaljno definirana u provedbenom aktu čija će izrada uslijediti nakon stupanja na snagu ovog Zakona. Također, definiraju se i iznosi novčanih kazni prema težini učinjenog prekršaja – kaže Pozder.

Stupanje na snagu ovih izmjena i dopuna omogućeno je usvajanjem u oba doma Parlamenta Federacije BiH, a u Predstavničkom domu je, ove sedmice, usaglašen zakonski tekst.

Posjekli 18 hektara šume, teren će iskoristiti za deponiju

tešanj


Posjekli 18 hektara šume, teren će iskoristiti za deponiju

Pozder je zahvalila poslanicima i delegatima za opredijeljenost da osiguraju konkretne zakonske propise kojima se bolje uređuje odlaganje otpada i kaznene odredbe za posebne kategorije otpada.

-Imamo usvojenu Strategiju zaštite okoliša FBiH. Jasno je i da pitanje upravljanja otpadom u našoj zemlji jedno je od onih koje je daleko od riješenog i uređenog. Otpadom moramo naučiti upravljati a ne da se on odlaže i da predstavlja problem. To je razvijenim zemljama visokovrijedna sirovina, energent, pa i oblast koja zapošljava, dok još uvijek u našoj zemlji nažalost to pitanje predstavlja opterećenje kako prvenstveno na zdravlje ljudi, ali i na prirodu i budžete. Zakonski poboljšavamo ovu oblast u skladu sa standardima i propisima Evropske unije – rekla je Pozder.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)