Poljoprivrednici Unsko-sanskog kantona suočavaju se s velikim izazovima – kasne isplate podsticaja, otežano planiranje proizvodnje i nedostatak podrške viših nivoa vlasti. Iako su unaprijedili svoja gazdinstva i investirali u modernu tehnologiju, bez većih ulaganja i sistematskih rješenja, njihov razvoj ostaje ograničen. Borba za bolji položaj domaćih proizvođača traje godinama, a ako se situacija ne popravi, najavljuju konkretnije poteze.

Samir Duranović je poljoprivredni proizvođač iz Bužima, čija se farma danas ubraja među najveće na području Unsko-sanskog kantona. Počeo je 2004. godine sa samo nekoliko grla, a danas na svom gazdinstvu ima oko 150 krava i teladi. Dnevno na njegovoj farmi bude proizvedeno i do 3.000 litara mlijeka, javlja BHRT.

“Radimo preko hiljadu dunuma zemlje, upisane u registar poljoprivrednih gazdinstava, ili je koncesija ili naše zemljište, nemamo ništa privatnog zemljišta, nemamo drugih ljudi, imam koncesiju imamo svoje zemljište. Ove godine sijemo između 600 dunuma kukuruza, radimo isključivo 2000 rolobara, radimo i 200 dunuma strnih žita, znači radimo ogroman posao”, kaže nam poljoprivrednik Samir Duranović.

Duranović je jedan od gotovo 2.000 proizvođača mlijeka u Unsko-sanskom kantonu, koji je jedan od najvećih mljekarskih regiona u Federaciji. Tokom proteklih godina, krajiški mljekari značajno su unaprijedili svoja gazdinstva, investirajući u modernu opremu i tehnologiju. Ipak, njihov razvoj mogao bi biti još veći kada bi imali veću podršku države, prije svega redovnom isplatom poticaja. Iako je proljetna sezona već počela, sredstva za sjetvu još nisu uplaćena na račune poljoprivrednika, što dodatno otežava ionako zahtjevan posao.

“Znači nivo poticaja koji je predviđen za isplatu je dobar, međutim, nije dobar taj tempo isplate i tu je zadnjih 20 godina problem, nije samo ova godina, znači 20 godina mi pokušavamo iznaći sistem”, navodi Duranović za BHRT.

Ovakve okolnosti već godinama prate mljekare, ali i ostale poljoprivredne proizvođače. Zbog toga su u više navrata organizovali proteste, blokirali granične prijelaze i glavne saobraćajnice. Ukoliko se sitacija ne promijeni, najavljuju da su spremni to učiniti i ovog puta.

Poljoprivrednici su dali rok Vladi Federacije, da do 30. aprila isplati poticaje, u suprotnom slijede protesti i blokade.

Nedavni sastanak s federalnim ministrom poljoprivrede Kemalom Hrnjićem, rezultirao je obećanjima da će sredstva biti isplaćena do kraja aprila. Ukoliko do toga ne dođe, iz Udruženja proizvođača mlijeka i mesa najavljuju konkretne poteze.

“Ukoliko, ono što je ministar rekao do 30-tog aprila mogu završiti, ne bude, mi ćemo pratiti stanje oko isplata na portalu, ako bude oko dva tri dana oko 30-tog aprila tada nećemo, ako vidimo da to ode oko osam i više dana sigurno ćemo blokirati, Vlade kantona, magistralne saobraćajnice i granične prijelaze”, najavljuje poljoprivrednik Ermin Veladžić.

Poljoprivrednici traže i sistemska rješenja – veća izdvajanja za kapitalne investicije, usvajanje pravilnika koji se neće često mijenjati, te ograničavanje uvoza hrane, koju domaći proizvođači mogu uspješno proizvoditi na svojim gazdinistvima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime