Studenti nekoliko fakulteta i profesori iskopali su antički novčić na banjalučkoj tvrđavi Kastel, a vjeruju da su otkrili i antičku nekropolu. Definitivnu potvrdu dobit će uskoro, čim budu urađeno precizno datiranje ugljikom-14, odnosno radiougljično datiranje.

Slojevi iz starijeg kamenog doba

Viši stručni saradnik Republičkog zvoda za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa Boris Radić za Fenu kaže da je riječ o otkriću tokom škole arheologije koju pohađaju studenti Arheologije i Istorije sa oba javna univerziteta iz RS.

Praktični dio studiranja počeo je prije šest godina baš na tvrđavi Kastel jer je to jedno od rijetkih mjesta gdje postoje slojevi iz starijeg kamenog doba stari više od 10.000 godina prije nove ere i nalazi iz 20. vijeka.

Još prije šest godina škola arheologije pokrenuta je kao čišćenje jer se mislilo da je lokalitet istražen osamdesetih godina.

Pri prvom čišćenju, prije šest godina, ustanovili svmo da nije ispitano i da još ima areholoških slojeva. Onda smo odlučili da to bude redovna škola arheologije, a to je i praktična nastava studentima Istorije i Areheologije – objašnjva Radić.

Na Kastelu održane Viteške igre, na Vrbasu građani pecali poklone

photo_library

Dan za pamćenje u Banjaluci


Na Kastelu održane Viteške igre, na Vrbasu građani pecali poklone

On navodi da studenti i profesori imaju priliku da na Kastelu vide kako se miješaju slojevi, jer je lokalitet stalno bilo naseljen, a s druge strane to im pravi problem u radu jer je teško razdvojiti slojeve.

Nekropola i ljudski skelet

Tako smo sada neočekivno naišli na nekropolu, te svake godine naiđemo na ljudski skelet. To nije konvencionalno groblje, po orjentaciji pokojnika pretpostavljamo da su iz starijeg perioda jer ne pripadaju ni hrišćanskim ni muslimanskim pogrebnim običajima. Pri tome, ti grobovi su ukopani u antičke zidove, a ove godine smo otkrili da su negirali zidove, ljudi su kopali raku i time su razvalili zid koji je možda iz II vijeka – objašnjava Radić.

Pretpostavka je da je to kasna antička nekropola, ali ne mogu biti sigurni dok ne dobiju preciznu potvrdu.
U tom sloju ima i antička keramika, ali je izmiješana sa turskom keramikom. Našli smo i antički novac iz 4. vijeka, ali jedan novčić sam po sebi ne znači ništa. Smatramo da smo u antičkom sloju. Praistorijske slojeve još nismo dosegli, a i sigurno ih ima na tom dijelu Kastela – dodaje Radić.

Škola arehologije traje po sedam dana na svakom početku akdemske godine, a uz nadzor i dozvolu Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa. Interes polaznika škole arehologije svake godine je veći.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)