Sve učestalije policijske akcije širom Bosne i Hercegovine otkrivaju kako se nezakonito stečen novac godinama „prao“ ulaganjem u nekretnine. Upravo su ti oblici kriminala identificirani i u međunarodnim izvještajima kao jedno od najkritičnijih područja koje zahtijeva hitne mjere.

Usvajanjem novog Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma 2024. godine, BiH je napravila važan korak u usklađivanju s europskim standardima. Zakon propisuje brojne obaveze za nadzor i izvještavanje, ne samo za banke i finansijske institucije, već i za notare, odvjetnike i agencije za promet nekretninama.

Ti akteri sada su zakonski dužni da SIPA-i prijavljuju sve ugovore o prodaji nekretnina, pozajmicama ili prijenosu upravljačkih prava ako premašuju 30.000 KM, i to u roku od osam dana. Posebno je naglašena njihova uloga u prepoznavanju sumnjivih transakcija i saradnji s Finansijsko-obavještajnim odjelom.

U cilju osnaživanja kapaciteta, tokom proljeća i ljeta 2025. organizirane su specijalizirane radionice u Sarajevu i Banjoj Luci u saradnji s Vijećem Europe. Fokus je stavljen na procjenu rizika, identifikaciju klijenata i pravilnu primjenu zakona u svakodnevnom radu. Učesnici su stekli konkretne alate za prevenciju zloupotreba u sektoru nekretnina.

Prema zaključcima Moneyvala, monitoring tijela Vijeća Europe, upravo notari i agenti za nekretnine imaju ključnu ulogu u zaustavljanju pranja novca. Njihova odgovornost je sada znatno veća, ali i podrška međunarodne zajednice i domaćih institucija – konkretnija.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime