Centralna banka BiH čvrsto podupire sva zakonska rješenja koja podrazumijevaju usklađivanje zakonskih rješenja u Bosni i Hercegovini sa EU Acquis, ali i najboljim praksama u EU koja dodatno doprinose finansijskoj stabilnosti.

Na upit o inicijativi za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu o kojima će u utorak raspravljati Narodna skupština RS, iz Centalne banke su za BHT1 saopštili da predstavnici zakonodavnih vlasti na svim nivoima u BiH ne bi trebali donositi nikakva zakonska rješenja suprotna navedenim principima i koji mogu negativno uticati na međunarodnu reputaciju zemlje.

„Zakoni i nadležnosti u Bosni i Hercegovini su jasni, a njima je regulisano da su poslovi unutrašnjeg platnog prometa u nadležnosti entiteta, dok je održavanje sigurnih i stabilnih platnih sistema u nadležnosti i zakonskom mandatu CBBiH. Zakonsku regulativu koja se odnosi na sprečavanje pranja novca i finansiranje terorističkih aktivnosti donio je državni nivo, konkretno, predlagač je Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine, provedba je na komercijalnim bankama, a kontrolu vrše entitetske agencije za bankarstvo.“, naveli su iz Centralne banke BiH.

Pred poslanicima Narodne skupštine RS naći će se Nacrt izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjem platnom prometu, koji bi regulisao način na koji bi pravna i fizička lica koja se nalaze na listi Kancelarije za kontrolu imovine stranaca američkog Ministarstva trezora (OFAC) mogla da otvore platne račune u bankama koje posluju u Republici Srpskoj.

Uskraćivanje računa, ovim izmjenama Zakona, predviđeno je samo u slučajevima kada se koriste suprotno Zakonu koji reguliše sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i u slučajevima kada je otvoren korištenjem falsifikovanih isprava.

U slučaju da neka banka odbije da otvori račun fizičkim licima i pravnim subjektima, a da nisu utvrđeni navedeni prekršaji, predviđeno je da Agencija za bankarstvo RS odredi ovlaštenu organizaciju koja će biti u obavezi da im otvori račune.

Prema medijskim navodima, riječ je o građanskoj inicijativi koju je u Narodnu skupštinu RS zvanično podnijela advokatica Dejana Đurić, a koja je ranije zastupala sankcionisanu „Infinity International Grupu“.

Blokada ove i još nekoliko kompanija uslijedila je nakon što ih je američka kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC, označila kao mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i članovima njegove porodice.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime