Na deponiji “Krupačke stijene” izbio je veći požar koji je ostavio posljedice na susjedna naseljena mjesta, uključujući i veliki dio Sarajeva.
Problem požara na ovoj deponiji je čest s obzirom na to da stalno pomalo gori, a na nelegalnost rada su i ranije upozoravali aktivisti koji je zovu “tempirana bomba”.
Krupačke stijene” su u fokus javnosti došle nakon većeg incidenta s požarom koji je doveo do toga da veliki dio Sarajeva smrdi na dim, što je pokrenulo strah od štetnih posljedica na zdravlje ljudi.
Taj strah je posebno opravdan kada se uzme u obzir da ovo nije izdvojeni incident nego da ta deponija često gori, a samim tim ispušta i otrovne gasove – piše Klix.
Sami vatrogasci su u izjavama prilikom gašenja požara potvrdili ono na šta aktivisti upozoravaju godinama, a to je da su na deponiji prisutni mnogi požari koji s vremena na vrijeme izbijaju na površinu.
“Ovo nije prvi put da se ovo desi, ali ovaj put je u većem obimu”, potvrdio je i direktor JKP “Trnovo” Nemanja Lučić.
Aktivisti na to dodaju da postoje unutrašnji, skriveni požari koji se manifestuju kroz stalnu emisiju dima, a što dalje najviše utiče na respiratorne probleme kod ljudi koji žive u blizini.
Da nije riječ o novom problemu, koji nadležni u Gradu Istočno Sarajevo nisu mogli spriječiti, potvrđuje i Projekat sanacije firme “RADIS” iz 2022. godine u kojem se jasno navodi da će se, uprkos sanaciji, požari i dalje pojavljivati.
“Deponovani i njemu sličan otpad, kao i neke druge vrste neidentifikovanog otpada na deponiji ‘Krupačke stijene’ nije zaštićen inertnom stijenskom masom što će sigurno u narednom periodu usloviti dalje širenje i pojavu, pored unutrašnjih, i pojavu otvorenih požara na površini deponije i niza drugih negativnih pojava na svim dijelovima ove deponije”, navodi se u projektu “RADIS-a”.
Lokalni istraživački novinari su na ovaj problem često ukazivali nadležnima, kojima ovo do sada nije došlo na dnevni red za rješavanje. Lučić jučer u izjavi za Spin.info kaže: “Od jutros su svi zvali da se uključe u rješavanje i saniranje deponije”, međutim ta briga nadležnih brzo splasne zajedno s interesovanjem javnosti te u konačnici nikada ne dođe do izdvajanja novca potrebnog za saniranje deponije.
Nelegalan rad i prekapacitiranost deponije
Poseban problem na koji upozoravaju aktivisti Fondacije ACT je činjenica da deponija “Krupačke stijene” nema ekološku i vodnu dozvolu, a zbog prekapacitiranosti prijeti i da zatrpa unutrašnje pristupne puteve.
Od direktora JKP “Trnovo”, koje upravlja ovom deponijom od 2017. godine dobili su potvrdu da “Krupačke stijene”, koje postoje od 1997. godine, nemaju potrebne dozvole za rad. On još dodaje da su problem adresirali, ali da nije bilo novca za rješavanje.
“U decembru 2021. godine je po nalogu Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a izgrađen Program mjera za prilagođavanje i rad postojećih neuređenih deponija koji je poslat nadležnom ministarstvu u dalju proceduru. S obzirom na nedostatak sredstava isti nije odobren”, kazao je Lučić u odgovoru na upit Fondacije ACT.
U Projektu sanacije iz 2022. godine se također upozorava na to da je deponija prekapacitirana: “Postojeće stanje deponije ‘Krupačke stijene’ na koju se deponuje komunalni i njemu sličan otpad sa područja opština Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža i Trnovo ne zadovoljava ni minimalne uslove za dalje deponovanje ovih otpada”.
Stoga, iz Fondacije ACT traže odgovore od gradonačelnika Istočnog Sarajeva i drugih nadležnih institucija i kažu: “Kako je moguće da ova deponija, tempirana bomba, uopšte radi? Grad i inspekcije, imate li odgovor?”.