Iako su lideri Zapadnog Balkana još prošle godine podržali Mapu puta za uspostavu “zelenih traka” na graničnim prelazima, bh. transportne kompanije i dalje se suočavaju s višesatnim zadržavanjima. Zbog toga su prevoznici najavili proteste za ponedjeljak u Sarajevu, a u slučaju ignorisanja – slijedi blokada cesta.
Problem dužih zadržavanja na granicama s EU direktno utiče na konkurentnost, cijene transporta, kao i krajnje potrošačke cijene. Gubici su ogromni – prema budžetu Hrvatske privredne komore, u zadržavanjima je izgubljeno oko dvije milijarde eura.
“Na Balkanu se godišnje izgubi 3.000 godina na granici. To je cijela 13. plata koju radnik nikada ne dobije”, upozorava Velibor Peulić iz Konzorcijuma logistika BiH.
Uspostavljanje “zelenih koridora” značilo bi brži protok kvarljive robe i manji trošak, ali se procedura komplikuje zbog nedostatka koordinacije nadležnih i zakonskih ograničenja iz EU.
“Proces je složen jer Carinski zakonik Unije ne dozvoljava razmjenu podataka s trećim zemljama”, navode iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Dodatni problem predstavlja i ograničeno radno vrijeme inspekcija, posebno na graničnim prelazima poput Gradiške. Kamioni koji stignu pred kraj smjene – čekaju do sutra.
“Rješavanje pitanja zadržavanja i boravka vozača u EU važnije je od bilo kakvih milijardi iz Plana rasta”, poručuje Zijad Sinanović iz Vanjskotrgovinske komore BiH.
Ministar Edin Forto očekuje da će se ovo pitanje uskoro naći na dnevnom redu Vijeća ministara, uz poziv za jaču koordinaciju svih institucija koje imaju nadležnost na granici.