Neće biti crvene međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, potvrđeno je iz Suda Bosne i Hercegovine, koji je takav zahtjev i uputio Interpolu. Zahtjev je upućen zbog neodazivanja na saslušanje povodom optužbi za narušavanje ustavnog poretka nakon što su u međuvremenu i Dodik i Stevandić putovali van granica zemlje.

Osim potvrde da crvena međunarodna potjernica za Dodikom i Stevandićem neće stupiti na snagu, iz Suda Bosne i Hrecegovine na upit BHRT-a nisu naveli druge detalje.

“Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpol, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da međunarodna crvena potjernica nije stupila na snagu, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju povjerljivog karaktera, zbog čega se o detaljnim razlozima odluke Interpola Sud ne može očitovati”, naveli su iz Suda.

Prvu informaciju o odbacivanju zahtjeva javnost je saznala od Milorada Dodika. U prvom javnom obraćanju nakon povratka iz Moskve rekao je da je riječ o jedinoj ispravnoj odluci, te zahvalio Srbiji i drugim zemljama koje su uputile žalbu na zahtjev Suda BiH.

“Mađarska se angažovala u tom pogledu Rusija, Crna Gora i neke druge zemlje. Saznaćemo ko su sve bili ti koji su inicirali i mi ćemo im biti veoma zahvalni. Ne zbog toga što oni spašavaju Milorada Dodika, Stevandića, nego nekako što oni čuvaju vjeru u tu pravdu”, rekao je Dodik.

Ovakva odluka Generalnog sekreterijata Interpola se mogla očekivati od prvog dana i laž je da su tome doprinijele žalbe, naveo je na svom Facebook profilu kriminolog Ramiz Huremagić. Citirajući zbornik prakse Interpola navodi da konkretan zahtjev spada u scenario u kojem se direktno tretira neustavno preuzimanje vlasti ili nemira.

“Stoga, u kontekstu očuvanja integriteta i objektivnosti Interpola, zahtjevi koji su direktno povezani sa neustavnim preuzimanjem vlasti ili nemira će se generalno smatrati neusaglašenim sa članom 3. Statuta i kao takvi odbiti… Izuzeci mogu postojati ali su rijetki i uglavnom se odnose na one slučajeve gdje imamo dominantne elemente krivičnog djela običnog prava, odnosno, u skladu sa zakonom o ekstradiciji, ako je krivično djelo počinjeno u kontekstu državnog udara ili nemira a uključuje pokušaj ubistva najviših predstavnika vlasti”, ističe Huremagić.

Centralna potjernica za Dodikom i Stevandićem i dalje je na snazi. Po njoj moraju da postupaju domaće policijske agencije. Generalna ocjena i struke i politike je da izbjegavaju svoju obavezu.

“To može govoriti o problemima njihove funkcionalnosti, političkog uticaja na ove institucije i pogrešnom kadroviranju, uticaju menadžerovanja kadrova od strane politika”, kaže Armin Kržalić, profesor Fakultetа za kriminalistiku UNSA-е.

“Policijske strukture i postoje, ne zato da pišu molbe i da oštre pera i da mole i kume nekoga da dođe sam pred lice pravde, nego da budu privedeni kad neće da se povinuju onome što su pravila zakona”, ističe poslanik u Predstavničkom domu PSBiH Safet Kešo (SDA).

Upitan kako će policija RS reagovati ukoliko bude zahtjeva za potjernicom, kada je riječ o djelima korupcije i kriminala najviših zvaničnika entiteta, ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan kaže:

“Nemojte da me pitate na takav način. Ministarstvo unutrašnjih poslova prije svega ima svoj zakonodavni okvir, koji sprečava neustavne institucije da djeluju u RS, da djeluju neustavno.”

Podsjetimo, Milorad Dodik nije se odazvao na saslušanje ni po pozivu Tužilaštva BiH u slučaju kupovine vile na Dedinju. Navodno je isti predmet otvorilo i Specijalno tužilaštvo Srbije. Istovremeno Dodikovi advokati traže da taj slučaj bude ustupljen istražnim organima RS.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime