Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dragan Čović službeno je u srijedu otvorio “IV mostarski ekonomski forum” u sklopu Međunarodnog sajma privrede, na kojem su eminentni eksperti, menadžeri i kreatori političkih procesa govorili o izazovima, prilikama, primjerima i mogućnostima ekonomskog dijaloga između BiH i Italije, te EUSAIR projektima.
Čović je poručio je da “svi trebamo imati hrabrosti i odlučnosti i vrlo glasno promišljati našu budućnosti i jačati našu umreženost”.
Kaže da je potrebno raditi na tome da naši tragovi ili otisci i demografski i karbonski, društveni i digitalni budu na korist svakome na ovom našem prostoru.
– Mi kao ljudi ostavljamo otiske, jednako tako i vrijeme i informacije. Oni se ne mogu izbrisati i oni su trajan trag našeg postojanja na ovim prostorima, ali ono što je vrednije od toga, to su otisci koje danas ostavljamo. Neki naglašavaju karbonske, a ja ću govoriti o informacijskim, odnosno digitalnim promjenama, ali jednako tako i društvenim. Jedan od tih društvenih otisaka, recentnih koji nas prati ovih dana pokazao je koliko smo slabi kao društvo, tj. čitava ljudska zajednica – ustvrdio je Čović.
Jedan ili dva poteza na planeti narušili su sve
Poručio je i da su jedan ili dva poteza na prostoru ovog naše lijepe planete Zemlje, narušili su sve ono što smo mislili da smo izgradili kao u globalnoj globalizaciji zaželivši svima sreću u radu konferencije uz nadu da će pokušati naći neka rješenja u globalnim izazovima današnjice.
Ambasadorica Republike Italije u BiH Sarah Eti Castellani istaknula je kako je Italija kao partner ovogodišnjeg mostarskog sajma jako ponosna, što samo potvrđuje kako ova zemlja stavlja veliku težinu na ekonomsku saradnju između Italije i Bosne i Hercegovine.
– Punih 13 godina nismo bili prisutni, ali sada smo opet tu. Italija je već četvrtu godinu zaredom prvi uvoznik u BiH i drugi partner po veličini, što potvrđuju i brojna radna mjesta koja su otvorena, ali i sam naziv ovog sajma “Povezana regija”. Danas smo govorili o brojnim prilikama u ekonomskom i drugim sektorima, poput turizma, što potvrđuju i brojni letovi i veze koje su uspostavljene između Mostara i drugih gradova – kazala je Castellani.
Naglasila je kako je Republika Italija na ovogodišnjem Sajmu kako bi podržala Bosnu i Hercegovinu u ekonomskom smislu, ali i na njenom putu prema Evropskoj uniji.
– To stalno govorimo i ponavljamo, ne radi se o pristupanju već o ujedinjenju na kontinentu, tako da ćemo i dalje podržavati put Bosne i Hercegovine kako bi se ujedinila s Evropskom unijom – kazala je Castellani.
Zamjenik premijera Vlade Federacije BiH i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović istaknuo je kako privreda Bosne i Hercegovine ima kapacitet parirati ne samo evropskim firmama, nego i onima na globalnom tržištu.
– Uloga institucija u Vladi FBiH, Privredne komore FBiH i svih drugih je da osiguramo uvjete za rad naše privrede, a naši privrednici već su pokazali i dokazali da znaju biti konkurentni i na domaćem i na inozemnom tržištu. Dižemo ljestvicu saradnje i ljestvicu uvjeta i zadovoljstvo je bilo kroz ovaj događaj razgovarati i s našim privrednicima i gostima iz regije i Evrope da vidimo šta su nam perspektive, ako ništa, do sljedećeg Mostarskog sajma – kazao je Mijatović.
Naglasio je kako je ovaj forum bio odlična prilika za razmjenu iskustava.
– Mogli smo vidjeti kakve su perspektive, ne samo u ekonomiji BiH, nego i zapadnog Balkana i regije generalno, te smo mogli vidjeti kud plovi ovaj brod u ovim teškim geostrateškim ekonomskim momentima u kojima se nalazimo – kazao je Mijatović.
Dodao je kako je politička kriza u Bosni i Hercegovini konstantan problem naše ekonomije.
– Mi živimo u krizi posljednjih 30 godina, ona samo oscilira i to je konstantan problem naše ekonomije. Kad god uhvatite malo zamaha i kad se smire političke tenzije, mi imamo perspektivu, ali nekako smo naviknuli živjeti s ovom krizom iako bih volio da je toga što manje, a da što više pričamo o životnim, ekonomskim temama – kazao je ministar.
Dotaknuo se i minimalne plaće te istaknuo kako je Vladi Federacije BiH bitno da ni jedan radnik ne primi plaću ispod 1.000 maraka.
– To je prva stvar, druga stvar je činjenica da je ovo prva Vlada koja je unazad 15 godina smanjila doprinose i zajedno s Udruženjem poslodavaca, sa Sindikatom ćemo ići ispuniti i drugi dio obećanja, a to je potpuno nuliranje doprinosa od 1. januara 2026, onih 10,5 posto na teret poslodavca – kazao je Mijatović.
Predsjednik Privredne komore Federacije BiH Marko Šantić podsjetio je na važnu poziciju Italije u robnoj razmjeni s BiH.
– Italija i BiH imaju značajnu vanjskotrgovinsku razmjenu od otprilike pet milijardi maraka, no BiH je i u deficitu jer smo samo na 34 posto pokrivenosti izvoza uvozom, stoga mislim da te dvije zemlje imaju još dosta mogućnosti za saradnju zbog čega i organiziramo ovakve susrete, te brojne tematske konferencije o energetici, turizmu i slično. Nadamo se da ćemo u budućnosti proširiti dosadašnju ekonomsku suradnju jer smo s Italijom zajedno u Jadranko-jonskoj makro-regiji, te drugim IPA projektima prekogranične saradnje – kazao je Šantić.
Događaj se održao u organizaciji Privredne komore FBiH, Agencije za promociju u inozemstvu i internacionalizaciju talijanskih tvrtki (ITA), talijanske ambasade, te uz podršku Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta.
#Ispunit #ćemo #obećanje #potpuno #nulirati #doprinose #januara