Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH nakon raspisanog konkursa i provedene procedure imenovao je sedam članova/ica Žalbene komisije na mandat od četiri godine.
Članovi Komisije su: Suzana Mijatović, Igor Popović, Vuk Vučetić, Dražena Peranić, Dražen Zubak, Davor Trlin i Lejla Turčilo.
Etički standardi
Žalbena komisija je savjetodavno tijelo koje djeluje unutar Vijeća za štampu i online medije u BiH čije su obaveze i nadležnosti da: razmatra žalbe javnosti na pisanje štampanih i online medija u BiH; razmatra rezultate monitoringa štampanih i online medija; prati primjenu i pokreće pitanja kršenja Kodeksa za štampane i online medije BiH u svim novinskim izdanjima i internet portalima u BiH; te javno reaguje na kršenje etičkih standarda novinarstva datih u Kodeksu za štampane i online medije BiH.
Žalbena komisija u okviru mandata poziva građane i građanke da ulože prigovore na neprofesionalno i neetično izvještavanje medija.
Također, Žalbena komisija poziva i novinare i novinarke da bilo koji vid pritiska na rad medija i slobodu govora prijave Vijeću.
Suzana Mijatović je je više od dvadeset godina radila u nezavisnom političkom magazinu Slobodna Bosna, a tokom novinarske karijere sarađivala je i sa brojnim medijima u Bosni i Hercegovini i regiji. Članica je Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u BiH od 2015. godine. Koautorica je priručnika za novinare i studente novinarstva „Istraživačko novinarstvo i izvještavanje o korupciji“, koji je nastao u sklopu projekta „Medijska etika i izvještavanje o korupciji“ Vijeća za štampu i online medije u BiH. Radi kao stručna savjetnica za komunikacije u Direkciji za evropske integracije.
Igor Popović je viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci. Bavi se pravom ljudskih prava, posebno Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, te je objavio više članaka iz ove oblasti. Bio je zastupnik ili savjetnik u predmetima pred Evropskim sudom za ljudska prava, Ustavnim sudom BiH, Ustavnim sudom FBiH, te sudovima u Srbiji. Ima položen pravosudni ispit i stalni je edukator pri Centru za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske. Saradnik je na projektu Global Freedom of Expression koji realizuje Columbia University. Sarađuje i sa različitim međuvladinim i nevladinim organizacijama, poput Misije OSCE u BiH, Kancelarije Savjeta Evrope u BiH, Fondacije Konrad Adenauer, Friedrich-Ebert-Stiftung.
Vuk Vučetić je vanredni profesor komunikologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Diplomirao je na Katedri za novinarstvo Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a master i doktorske studije komunikologije završio je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Od 2021. godine član je Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u BiH. Autor je knjige “Izazovi medijatizacije politike” (2023) i koautor knjiga „U džepovima medijske stvarnosti” (2022) i „Medijska i informacijska pismenost: dizajn učenja za digitalno doba” (2021). Pored toga, objavio je više naučnih radova i stručnih analiza iz oblasti komunikologije, medijske pismenosti, političke komunikacije.
Dražena Peranić ima više od 30 godina iskustva u strateškom komuniciranju, javnom komuniciranju, medijima i upravljanju projektima u javnom i privatnom sektoru. Tokom karijere, obavljala je dužnost direktorice projekata američke vlade za razvoj medija u Bosni i Hercegovini, kao i funkciju glavne i odgovorne urednice medijske agencije EU za Zapadni Balkan.
Dražen Zubak diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Obavlja advokatsku djelatnost u vlastitom advokatskom uredu. Značajan dio poslova u okviru advokatske prakse, u proteklih 19 godina, odnosio se na zastupanje stranaka u parničnim postupcima vezanim za sporove naknade štete zbog klevete iznesene u medijima, tako da je imao priliku dobro se upoznati sa relevantnim zakonima u BiH koji regulišu navedenu materiju.
Davor Trlin doktor je pravnih nauka. Stručno se usavršavao i u Centru za Evropske i komparativne pravne studije Pravnog fakulteta u Kopenhagenu (Kraljevina Danska). Stručni je savjetnik u JU Centar za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, te docent na Fakultetu za ekonomske i društvene studije Univerziteta Burch Sarajevo na predmetima iz domena Javnog prava i Javne uprave i na Sarajevo School of Science and Technology.Na listi je edukatora Agencije za državnu službu FBiH za oblast ljudskih prava. Objavio je preko 40 naučnih i stručnih radova iz oblasti Državnog i Međunarodnog javnog prava i javne uprave.
Lejla Turčilo redovna je profesorica na Odsjeku Komunikologija/Žurnalistika Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, gdje predaje predmete: Teorija medija, Online novinarstvo i Mediji i politika na dodiplomskom i master studiju i predmet Mediji i komunikacije u dobu post-istine na doktorskom studiju. Objavila je četiri autorske knjige, osam koautorskih knjiga, kao i četiri priručnika i sedam istraživačkih publikacija. Objavila je više od četrdeset naučnih i stručnih radova u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Francuskoj, Belgiji, Njemačkoj, SAD i Kolumbiji, saopćeno je iz Vijeća za štampu.