Slagalica Života
SRCE ZA DJECU
HUMANITARNI BROJ: 17010
cijena poziva iznosi 2 KM
www.doniraj.srcezadjecu.ba

Banjalučki Osnovni sud prihvatio je danas sporazum koji je poznati banjalučki haker Aljoša Borković (39) sklopio sa tužilaštvom, a koji predviđa da bude osuđen na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 50.000 KM.

Njegov branilac, advokat Rade Ćulibrk potvrdio je za Faktor da je sud u potpunosti prihvatio sporazum o priznanju krivice koji je sklopljen sa Okružnim javnim tužilaštvom Banja Luka, a izricanje presude zakazano je za sutra.

Advokat Rade Ćulibrk

FOTO: B. Spasenić

Prema navodima iz optužnice, na meti Borkovića su bile privatne, ali i javne kompanije, poput Tehničkog remonta Bratunac, zatim bolnica, advokatske kancelarije, ali i neki bivši političari, poput Ivana Begića nekadašnjeg odbornika PDPa u Skupštini Grada Banja Luka.

Ćulibrk je potvrdio da je imovinskopravni zahtjev postavila samo advokatica Vasvija Vidović za naknadnu štete zbog uništenih kompjutera.

Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUPa RSa. U pritvoru se nalazi otprilike deset mjeseci, te će najvjerovatnije otkupiti preostala dva mjeseca i izlazi na slobodu.

U pet tačaka optužnice, opisan je Borkovićev modus operandi, kako je upao u kompjuter Tehničkog remonta Bratunac šaljući zahtjev za navodnu narudžbu vrijednu 1,3 miliona eura, zatim kako je preuzeo podatke 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice zahtijevajući uplatu 150.00 eura…

U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru advokatske kancelarije Vasvije Vidović iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backupu.

U svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili ih trenutno zastupa.

– Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina, odnosno otprilike 530.000 eura, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke “Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije”, lažno se predstavljajući – navodi se u optužnici.

U narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije, načinivši štetu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime