Hadžiabdić: Uvode se biometrijska identifikacija i automatsko brojanje glasova
Odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, donesena u četvrtak, omogućila je finansiranje savremenih tehnologija za predstojeće izbore u BiH. Kako će izgledati novi sistem glasanja, pojasnila je članica Centralne izborne komisije (CIK) Irena Hadžiabdić u razgovoru za portal Klix.ba.
Prema njenim riječima, kamere se neće koristiti na biračkim mjestima jer nisu bile ni predviđene studijom izvodivosti. Umjesto njih, uvedene će biti dvije tehnologije koje su se pokazale najefikasnijim na testiranjima u okviru lokalnih izbora 2024. godine.
“To je optičko skeniranje glasačkih listića i njihova automatska dostava rezultata. Testirani su u sedam izbornih jedinica. Drugi projekat je biometrijska identifikacija, primijenjen u Brčko distriktu na 138 biračkih mjesta. To je podrazumijevalo provlačenje identifikacionog dokumenta kroz uređaj i uzimanje otiska prsta radi potvrde identiteta. Te dvije tehnologije smo predložili za sve biračke odbore. Studija izvodivosti je već usvojena u Zastupničkom domu, ali još nije na dnevnom redu Doma naroda”, izjavila je Hadžiabdić.
Dodaje kako član 20, tačka 16e Izbornog zakona nalaže da CIK donese poseban akt o ispunjenosti tehničkih uvjeta za implementaciju ovih tehnologija. Kako bi se to provelo, potrebno je realizovati pilote, studije i osigurati opremu – što je, kako kaže, već učinjeno. Sada slijedi podnošenje budžetskog zahtjeva Ministarstvu finansija, koji mora biti odobren u roku od sedam dana.
“Nakon odobrenja, sredstva se prebacuju na račun CIK-a, gdje kreće priprema tenderske dokumentacije za nabavku uređaja za biometrijsku identifikaciju i skenera. To je kompleksan proces koji može trajati mjesecima, a nakon izbora najpovoljnijeg međunarodnog dobavljača, slijedi isporuka”, objašnjava Hadžiabdić.
Naglašava kako će se i na opremu čekati, jer se mora prvo proizvesti. Iako nema uvid u sve potencijalne ponuđače, kaže da su neki već poznati iz prethodnih saradnji.
Nakon dolaska opreme, slijedi obuka izborne administracije, tehničkog osoblja, ali i edukacija birača. Razlog je promjena načina glasanja: umjesto da listić ubacuju u kutiju, građani će ga skenirati, čime će on automatski biti i ubačen i prebrojan.
“Kod same identifikacije sada će se uzimati i otisak prsta birača”, dodaje Hadžiabdić.
Ističe i da CIK ne može sam nositi teret ovog procesa, te apeluje na druge institucije da se uključe. Navodi da su već poslali dopise resornim ministarstvima i agencijama, tražeći njihovu pomoć.
“Do sada smo dobili predstavnike iz IDEEA-e, Ministarstva prometa i komunikacija, Agencije za javne nabavke i Agencije za zaštitu podataka. Još čekamo odgovor Ministarstva finansija i Ministarstva sigurnosti. Sa postojećim kadrom možemo već sljedeće sedmice početi izradu operativnog plana”, zaključila je Hadžiabdić.