Saglasnost nije uvijek obavezna, ali može spriječiti velike probleme na granici

Ako iz Bosne i Hercegovine planirate putovati sa maloljetnim djetetom – bilo da je riječ o putovanju s jednim roditeljem, bez roditelja ili sa trećim licem – informisanje o pravilima i preporukama je ključno kako biste izbjegli neprijatnosti na granici. Pravila se razlikuju od zemlje do zemlje, a saglasnost drugog roditelja može biti presudna i kad nije zakonski obavezna.

Djeca mlađa od 18 godina mogu napustiti BiH uz važeću putnu ispravu, poput pasoša ili lične karte (za zemlje koje to dozvoljavaju). Međutim, u slučajevima kada ne putuju sa oba roditelja, savjetuje se da imaju ovjerenu pisanu saglasnost drugog roditelja, naročito ako oba roditelja imaju zakonsko starateljstvo.

Šta važi za zemlje EU i Schengena?

Hrvatska više ne zahtijeva ovjerenu saglasnost roditelja za djecu mlađu od 14 godina koja putuju u pratnji osoba koje nisu njihovi staratelji. Ipak, granična policija zadržava pravo da reaguje ako postoji sumnja u roditeljsko pravo nad djetetom.

U Sloveniji, iako saglasnost nije zakonski propisana, preporučuje se da je roditelji ipak imaju. Posebno se preporučuje kada dijete ne putuje s oba roditelja, kako bi se izbjegle potencijalne zadrške i dodatne provjere.

Pravila van EU – Srbija i Crna Gora

U Srbiji, ne postoji zakon koji nalaže obaveznu saglasnost drugog roditelja. Međutim, zbog čestih zahtjeva graničnih službi, preporučuje se posjedovanje ovjerenog dokumenta ako dijete ne putuje s oba roditelja.

Crna Gora ima specifična pravila: ako dijete putuje s pasošem, saglasnost nije potrebna kada ide s jednim roditeljem. Ali ako putuje s ličnom kartom, ovjerena saglasnost drugog roditelja je obavezna. Sudska odluka o samostalnom starateljstvu roditelja dovoljna je za prelazak granice bez dodatnih dokumenata.

Preporuke za roditelje iz BiH

  • Osigurajte saglasnost: Bez obzira na formalne obaveze, uvijek je sigurnije imati pisanu i notarski ovjerenu saglasnost drugog roditelja.
  • Raspitajte se unaprijed: Prije putovanja kontaktirajte ambasadu ili konzulat zemlje u koju idete (i zemalja tranzita) kako biste saznali tačne zahtjeve.
  • Ponesite dodatne dokumente: Uz pasoš/ličnu kartu, korisno je imati i izvod iz matične knjige rođenih te kopije ličnih dokumenata oba roditelja.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime