Na današnjoj sjednici, Vlada Republike Srpske razmatrala je i usvojila informaciju o ukupnom dugu entiteta zaključno sa 31. decembrom 2024. godine. Prema tim podacima, vidljiv je blagi pad i javnog i ukupnog duga u odnosu na godinu ranije.
Ministarstvo finansija, kako nalaže Zakon o budžetskom sistemu RS, obavezno je do 30. juna tekuće godine dostaviti izvještaj o dugu za prethodnu godinu, a Vlada ga nakon usvajanja prosljeđuje Narodnoj skupštini RS na razmatranje.
“Javni dug RS na dan 31. decembar 2024. iznosio je oko 5,79 milijardi KM, odnosno 32,91 odsto BDP-a, a ukupan dug 6,68 milijardi KM, odnosno 38 odsto BDP-a,” navodi se u saopštenju Biroa za odnose s javnošću.
U poređenju sa krajem 2023. godine, učešće ukupnog duga u BDP-u smanjeno je sa 38,86 na 38 posto, dok je javni dug opao sa 32,97 na 32,91 posto.
Struktura ukupnog duga pokazuje da se 4,01 milijarda KM odnosi na vanjski dug, dok 2,67 milijardi KM otpada na unutrašnji dug.
Stanje garancija koje je Vlada RS izdala do kraja prošle godine iznosi 997,25 miliona KM, dok ukupna izloženost po garancijama dostiže 1,47 milijardi KM ili 8,36 posto BDP-a. Zakonom je propisano da izloženost po garancijama ne smije premašiti 15 posto godišnjeg BDP-a.
Pored izvještaja o dugu, Vlada RS je danas usvojila i izvještaj o realizaciji akcionog plana za borbu protiv trgovine ljudima za 2024. godinu. U dokumentu se navodi da je RS nastavila s provođenjem mjera s ciljem unapređenja zakonskog i institucionalnog odgovora na ovaj problem.
Naglašene su aktivnosti u oblasti identifikacije i zaštite žrtava, kao i jačanje kapaciteta za istraživanje i gonjenje počinilaca. Ujedno je istaknuta i važnost prevencije, kao i saradnje s relevantnim institucijama, međunarodnim organizacijama i civilnim sektorom.