Zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine, Muhamed Hasanović, je reagovao na slučaj „Viaduct“ i dug koji je entitet Republika Srpska napravio u iznosu većem od 110 miliona KM, poručivši da se odgovornost za neizvršene obaveze jednog entiteta ne može prenijeti na cijelu državu i sve njene građane.
Hasanović ističe da zakonski okvir nudi rješenja kako za finansiranje Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), tako i za izvršenje presude u slučaju „Viaduct“. Podsjetio je na član 11, stav (5) Zakona o finansiranju institucija BiH, koji omogućava donošenje posebne odluke o nepredviđenim rashodima, čak i tokom privremenog finansiranja, ukoliko ne prelaze raspoložive prihode.
„Uz odluku Vijeća ministara BiH, time je otvoren put za zakonito i pravovremeno osiguranje sredstava za rad BHANSA-e, čime se štiti sigurnost zračnog prometa i integritet institucije koja ima ključnu ulogu u međunarodnom saobraćaju“, rekao je Hasanović za Klix.
On je podsjetio i da Republika Srpska duguje Federaciji BiH 72 miliona KM na osnovu poravnanja prihoda od indirektnih poreza preko UIO BiH: „Taj iznos nije apstraktan broj – to su sredstva koja konkretno pripadaju poreskim obveznicima i građanima FBiH.“
Hasanović naglašava da dug prema „Viaductu“ nije tehničko pitanje niti stvar političkog dogovora, već pokušaj bespravnog trošenja državnih sredstava od strane entiteta RS. Posebno je ukazao na dugogodišnje opstruisanje vanjske revizije u UIO BiH, što onemogućava fer raspodjelu prihoda od indirektnih poreza i, prema njegovim riječima, godišnje nanosi štetu Bosni i Hercegovini i posebno Federaciji u stotinama miliona KM.
„Riječ je o dijelu šire, sistemske strategije podrivanja finansijskog sistema BiH s ciljem njegovog urušavanja. Svaki pokušaj legalizacije takve prakse kroz ad hoc odluke Vijeća ministara BiH bio bi direktan udar na pravnu državu i fiskalni suverenitet“, upozorava Hasanović.
Posebno zabrinjavajućim smatra činjenicu da dnevne kamate na dug premašuju 18.000 KM, te poručuje da se ovakvi slučajevi ne smiju relativizovati.
„U jeku secesionističkih aktivnosti zvaničnika RS-a, treba jasno poručiti da ovdje nije samo riječ o izbjegavanju već i faktičkoj nemogućnosti vlasti RS da servisiraju svoje finansijske obaveze. Umjesto narativa da je BiH neodrživa država, činjenice pokazuju da je upravo finansijska situacija u RS neodrživa“, kaže Hasanović.
Pozvao je i Centralnu banku BiH da postupi u skladu sa Zakonom, naglasivši da član 30. Zakona o Centralnoj banci BiH omogućava suspenziju transfera dobiti radi očuvanja finansijske stabilnosti, što je, prema njegovim riječima, i zakonski i ekonomski nužno u kontekstu presude „Viaduct“ i pokušaja pljenidbe imovine Banke u Mostaru.
Na kraju, Hasanović je poručio da sigurnost zračnog prostora i rad institucija ne smiju biti taoci političke neodgovornosti.
„Institucije države moraju biti zaštićene, međunarodne obaveze izvršene, a oni koji duguju, moraju snositi posljedice. Ne može se očekivati da svi građani BiH budu taoci neodgovornosti jednog entiteta“, zaključio je Hasanović.