Bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović danas se povodom smrti zdravstvene radnice u Sarajevu oglasila na društvenim mrežama, te napisala da je riječ o prvoj žrtvi teškog oblika leptospiroze.

Potom je nadležne u Kantonu Sarajevo kritikovala zbog “potpune nebrige i zakašnjele reakcije” na pojavu bolesti.

“Kad se u svim sferama dovedu podobni, a uklone sposobni, onda slijedi raspad i razne pošasti. Jedna od njih je i epidemija leptospiroze o kojoj je javnost obaviještena sa skoro punih mjesec dana zakašnjenja”, poručila je, između ostalog, Izetbegović, što smo danas i prenijeli, kao i njenu cijelu reakciju.

Ubrzo nakon toga javio se i KCUS s demantijem u kojem su napisali:

“Imajući u vidu netačne informacije koje se plasiraju u pojedinim medijima i putem društvenih mreža, u cilju sprječavanja širenja straha i panike među građanima, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) informiše javnost da na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a nije preminula nijedna osoba od leptospiroze.”

Iz KCUS-a su naglasili kako kontinuirano prate situaciju, te shodno propisima redovno informišu Zavod za javno zdravstvo KS o broju testiranih, potvrđenih, pregledanih i hospitaliziranih pacijenata.

I tako je javnost pomislila da Sebija Izetbegović laže, jer zvanična zdravstvena ustanova tvrdi da na Infektivnoj klinici KCUS-a niko nije preminuo od leptospiroze.

Potom je uslijedila još jedna reakcija Sebije Izetbegović na društvenim mrežama u kojoj je napisala:

“Upravo čitam da KCUS demantuje “moje navode da je pacijent umro na infektivnoj klinici KCUS. Ja nisam napisala da je oboljeli umro na Infektivnoj klinici nego da je dovežen na Infektivnu kliniku KCUS, primarno. Kolima Hitne pomoći, što se evidentira bez greške. Gdje, kad i koga su dovezli. Hitna pomoć je to vrlo ozbiljno radila, uvijek. To je potpuna istina, u sistemu upisano i uredno zavedeno. Šta su oni dalje radili oni znaju. Znam i ja. Znam i ko je radio dijagnostiku isto kao što i oni znaju, neka pročitaju. U KCUS radi puno medicinskih radnika, svih nivoa, koji znaju svoj posao, drže do struke i istine. Ogroman je sistem KCUS ali se istina ne može sakriti”, napisala je, između ostalog, Izetbegović.

Slobodna Bosna je upravo objavila foto-dokumentaciju u kojoj se jasno vidi da su ljekari s KCUS-a konstatovali da su pristigli nalazi kod pacijentice koje je primljena na KCUS pozitivni na leptospirozu, te da je akutna leptospiroza potvrđena u Javnoj ustanovi Dom zdravlja KS i to laboratorijskim nalazom od 27. maja, tri dana nakon izbijanja simptoma (24.maj).

“Kome vjerovati, KCUS-ovom demantiju ili KCUS-ovim zvaničnim papirima u kojima se vidi da je pacijentica primljena s nalazima pozitivnim na leptospirozu? I u čemu je problem reći potpunu istinu da je pacijentica umrla s ovom dijagnozom? Zar je to širenje panike ili bi se na ovaj način mogla još više podići svijest vlasti i građana u Sarajevskom kantonu o opasnosti ove bolesti? Ili bi trebalo svi da vjerujemo premijeru KS Nihadu Uku koji na svaki problem ima samo jedan odgovor: “Sve je pod kontrolom””, stoji u tekstu Slobode Bosne.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime