Presuda Međunarodnog centra za rješavanje sporova o investicijama (ICSID) u slučaju firme Viaduct protiv Bosne i Hercegovine pokrenula je lavinu pitanja i zabrinutosti u vezi s daljnjim finansijskim teretom po državu. Prema presudi, BiH je dužna isplatiti 110 miliona KM, uz dnevnu kamatu od 9.000 eura.
Iako je ugovor sklopljen između Viaducta i Vlade Republike Srpske, naplata će ići preko institucija BiH. Ironično, entitet koji se često ograđuje od države, očekuje da upravo ta država plati njegove dugove.
Nažalost, spor s Viaductom nije jedini. BiH bi uskoro mogla biti suočena s još tri velika arbitražna procesa, a iznosi potencijalnih šteta mjere se u stotinama miliona eura i dolara.
Najveći među njima je spor u vezi s termoelektranom Ugljevik, gdje su uključene Elektroprivrede Slovenije i RS. Prvi spor je već završen – RiTE Ugljevik isplaćuje 67 miliona eura i dodatnu kamatnu obavezu od 58,2 miliona, zajedno s isporukom trećine proizvedene električne energije.
Drugi aktuelni proces vodi firma Mittal u vezi s ulaganjima u GIKIL (Global Ispat Koksna Industrija Lukavac). Tužbeni zahtjev prema BiH mogao bi iznositi 400 miliona dolara.
Još jedan spor, u fazi pregovora, odnosi se na RiTE Gacko, koji uključuje Elektroprivredu Hrvatske. Potencijalna šteta je procijenjena na 100 miliona eura.
Također, problematičan je i slučaj vjetroparka Trusina, koji bi BiH mogao koštati čak 102 miliona eura.
Zastupnica Ermina Dizdarević Salkičević upozorila je da su ovi sporovi ozbiljna prijetnja državnom budžetu: “Niz je ovih projekata u kojima Vijeće ministara ne treba ad hoc da odlučuje, nego da se unaprijed pripremi za sve.”
Zapanjujuće je da se svi sporovi, osim onog s GIKIL-om, odnose na Vladu RS-a, dok se očekuje da BiH plati štetu.