Nakon što je 2015. godine ukinut pripravnički staž, u Brčkom je uvedeno zapošljavanje putem ugovora o privremenim i povremenim, odnosno posebnim poslovima. Radnici angažovani na taj način nemaju pravo na godišnji odmor, zdravstveno osiguranje, a često rade iste poslove kao državni službenici – ali za znatno manju platu. Takva praksa bila bi nezamisliva u privatnom sektoru. Bojan Bošković je svijetli primjer iz Brčkog koji je odlučio je da se suprotstavi takvom sistemu i tužio je Vladu Brčko distrikta BiH zbog kršenja radnih prava.
Bojan Bošković je prije tri godine tužio Vladu Distrikta Brčko zbog nezakonitog angažovanja putem ugovora o posebnim poslovima. Sud je utvrdio da su mu povrijeđena radna prava i naložio da mu se isplati razlika u plati za poziciju koju je stvarno obavljao pet godina, za posljednje tri godine, uz kamate. Odluku je prije nekoliko dana potvrdio i Apelacijski sud.
„Svakako da ne mogu da budem nezadovoljan presudom. Mislim da je ovo maksimum koji sam mogao da dobijem od brčanskih sudova. Međutim, ovo nije kraj. Postoje mnogi ugovorci koji su se našli u istoj poziciji kao ja – i ja očekujem sada da će oni da pokrenu svoje procese“, kaže Bošković.
Advokat je tražio i da Bošković bude primljen u stalni radni odnos, ali Sud taj zahtjev nije prihvatio. Apelacijski sud je naveo da, prema Zakonu o državnoj službi Brčko distrikta BiH, radnik ne može automatski steći pravo na stalno zaposlenje, čak ni ako je bio angažovan duže od dvije godine.
„S druge strane potpuno neravnopravno. Svaki privatni poslodavac koji bi kod sebe radno angažovao nekog zaposlenika – dakle, neprekidno duže od dvije godine, smatra se da je takav radni odnos prerastao u radni odnos na neodređeno vrijeme“, objašnjava advokat Darko Milićević.
Slučajeva poput Boškovićevog, sigurno je, bit će još. Jer zloupotrebe su česte. Pa je i gradonačelnik Siniša Milić najavio izradu novog zakona o državnoj službi Brčko distrikta BiH, kojim bi bila ukinuta praksa zapošljavanja putem ugovora o posebnim poslovima. No, iz Udruženja građana Demos ističu da su ugovori kao takvi manje problematični od načina na koji se zloupotrebljavaju.
„Ugovori, to sam istakao više desetina puta, jesu alat za dobijanje izbora. I ne samo ugovori nego i sam proces zapošljavanja na određeno i neodređeno vrijeme. I jedini način da se interesne grupe, prvenstveno političke organizacije izbace iz tog procesa – jeste potpuna meritokratija, objektiviziranje kriterija prilikom zapošljavanja. Nažalost, koliko sam upoznat, u novom zakonu o državnoj službi to nije prepoznato“, ističe Božidar Jović, predsjednik Udruženja građana Demos.
Borba Bojana Boškovića se nastavlja – sada ide pred Ustavni sud BiH. Zanimljivo je da je nova Vlada najavila da će broj ugovarača smanjiti na zakonom dozvoljenih 10 posto, što jasno pokazuje da je prethodna vlast kršila zakon. Plan je da se broj ugovarača prepolovi, ali konkursi za stalna radna mjesta i dalje se ne raspisuju. Zašto? Jer je očito da ovakav sistem odgovara vlastima, javlja Federalna.ba.