U naselju Ivici, na području Distrikta Brčko, otkrivena je uznemirujuća situacija. Naime, pronađeno je čak 31 dijete, uzrasta od 0 do 12 godina, koja su, prema informacijama koje su se pojavile, bila zatočena u neadekvatnim uslovima. Ova djeca, otkrivena su nakon što je Policija Distrikta Brčko BiH lišila slobode nekoliko lica pod sumnjom za počinjenje ozbiljnih krivičnih djela, uključujući trgovinu ljudima, trgovinu djecom, te zapuštanje ili zlostavljanje djeteta.

Prema informacijama, djeca koja su bila zatočena, posjeduju pasoše Republike Hrvatske, a veći dio njih bio je smješten u kući žene koja je državljanka Italije. Nejasno je koliko dugo su djeca bila držana u takvom stanju, no brojne su sumnje da je ovo samo vrh ledenog brijega, piše Bosanski.info. Iako je istraga tek u početku, a sumnja se da je riječ o većem organiziranom kriminalu, u kojem bi mogla biti uključena i međunarodna mreža za trgovinu ljudima.

Ovaj događaj ne samo da je uznemirio cijelu Bosnu i Hercegovinu, nego i region s obzirom na ozbiljnost situacije i broj djece koja je bila izložena nezamislivim uvjetima. Pitanje koje sada zanima mnoge je kako su djeca preživjela sve ovo vrijeme, možda i  mjesec ili godine, bez osnovnih uslova za život. S obzirom na to da su bila smještena u jednoj kući, postavlja se pitanje kako su se hranila, da nisu pohađala školu i gdje su nabavljana sredstva za njihovu prehranu, mlijeko i pelene, odjevne predmete, te kako su bila osigurana njihova osnovna ljudska prava.

Upravo taj faktor – potpunog zanemarivanja, ne samo u obrazovnom smislu, nego i u svim drugim aspektima života – ukazuje na to da je cijela situacija bila organizirana.

Iako je trenutno pronađeno 31 dijete, postavlja se pitanje koliko djece još uvijek može biti uključeno u ovu mrežu. Moguće je da su brojke veće, te da su policijski službenici samo otkrili mali dio cijele situacije. Stručnjaci koji se bave tematikom trgovine ljudima i djecom upozoravaju da ovakvi slučajevi mogu uključivati daljnje žrtve, čija je sudbina još uvijek nepoznata. Isto tako, uključujući mogućnost da su djeca bila prebacivana u druge zemlje, što bi moglo ukazivati na međunarodnu dimenziju ovog kriminalnog poduhvata.

Još uvijek je nejasno od kada traje ova trgovina djecom, no ovaj slučaj može otvori sumnju da je riječ o dugotrajnoj mreži koja je operirala u BiH, Hrvatskoj, Italiji i možda i šire. Sam način na koji su djeca držana, bez dokumenta i u izoliranim uvjetima, svjedoči o ozbiljnosti ovog slučaja. Ovaj slučaj sigurno neće ostati bez odgovora i pokrenut će širu raspravu o zaštiti prava djece, obrazovnih mogućnosti i borbi protiv trgovine ljudima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime