Akademija nauka i umjetnosti (ANU) Bosne i Hercegovine ima aktivan pristup u naučnom izučavanju značaja ZAVNOBiH-a za uspostavu i razvoj državnosti Bosne i Hercegovine, istaknuto je na svečanoj sjednici Akademije koja je održana danas u Sarajevu povodom obilježavanja Dana državnosti BiH.

Potpredsjednik ANUBiH Mirko Pejanović izjavio je da Bosna i Hercegovina i pored svih historijskih izazova od 1943., kada je njena državnost obnovljena na zasjedanju ZAVNOBIH-a, odolijeva i danas te imamo državu u kojoj živimo mirno i nadamo se da će postati dio EU u naredne dvije do tri decenije.

-Danas Akademija daje prilog tome šta čini kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine i kako vidi njenu budućnost – istakao je Pejanović.

Još se ne zna gdje je originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma

play_arrow
photo_library

tri decenije od potpisa


Još se ne zna gdje je originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma

Podsjetio je da je prošle godine održana međunarodna naučna konferencija u okviru koje je otštampan i zbornik u kojem je 25 istraživača iz zemlje i svijeta potvrdilo da BiH kao država ima svoj kontinuitet od obnove državnosti 1943. i da ima budućnost u euroatlanskim integracijama.

Dopisni član ANUBiH Husnija Kamberović naglasio je da BiH svoju državnost može graditi samo u širim evropskim integracijama što podrazumijeva i usvajanje evropskih vrijednosti.

Poručio je da to znači da BiH treba eliminisati sve diskriminirajuće odredbe po kojim mi danas živimo a koje su sadržane i Dejtonskom ustavu.

Put BiH ka NATO-u i zaštita prava građana pod upitnikom

Centar za sigurnosne studije


Put BiH ka NATO-u i zaštita prava građana pod upitnikom

Kamberović je precizirao da ono što je ZAVNOBIH definisao kao ravnopravnost naroda potpuno drugačije od današnje konstitutivnosti iz Dejtona jer je tada ravnopravnost podrazumijevala kolektivnu konstitutivnost a ne ovu separatnu koja vodi BiH ka daljim podjelama.

Mile Babić, također dopisni član Akademije, rekao je da ako BiH želi napredovati u njoj mora postojati sloboda mišljenja, govora i savjesti, te vladavina prava.

Potcrtao je da je ključno da u zemlji vladaju pravedni zakoni a ne čovjek nad čovjekom da bi BiH imala budućnost kao evropska država.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)