Ukoliko bi na današnjim predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama pobijedila kandidatkinja demokrata Kamala Harris nastavila bi se sadašnja američka politika u regionu, dok bi izbor republikanca Donalda Trumpa značio jednu veliku opasnost za sigurnost u regionu, izjavio je u razgovoru za Fenu nekadašnji savjetnik u Predsjedništvu BiH i bivši diplomata Mirza Hajrić.
Nastavak politike
Prema njegovim riječima, ukoliko bi na američkim predsjedničkim izborima pobijedila kandidatkinja demokrata, potpredsjednica Kamala Harris, kao prva žena na čelu Amerike, onda se sa sigurnošću može tvrditi da će većina sadašnjeg aparata koji se bavi jugoistočnom Evropom u State Departmentu i Savjetu za nacionalnu sigurnost ostati ista.
I to ojačani Philipom Gordonom, koji se već dugo godina bavi Balkanom i koji je već bio u BiH nekoliko puta i odlično poznaje situaciju.
“U tom smislu nastavila bi se sadašnja politika, plus što bismo imali kontinuitet na način da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučućić iscrpio strpljenje saradnika u State Departmentu, te da je prošlo vrijeme za ispunjavanje njegovih obećanja da će zahladiti odnose s Rusijom i Kinom, da će se okrenuti prema Zapadu i aktivnije učestvovati u integracijama Srbije prema Evropskoj uniji”, kaže Hajrić.
Misli da bi u slučaju pobjede Kamale Harris mogli vrlo skoro vidjeti jačanje sankcija prema Srbiji i dalju izolaciju Srbije. Paralelno s tim očekuje da će se stvoriti mogućnost da se Albanije diže kao neki lider u odnosu na Srbiju koja će zbog svojih politika biti kažnjena sankcijama i izolacijom.
“U slučaju da pobijede republikanci, odnosno da Donald Trump postane predsjednik, onda se rađa jedna velika opasnost za sigurnost u regionu, jer bi jedan od ključnih ljudi koji bi se bavio regionom zasigurno bio Richard Grenell, bivši ambasador u Njemačkoj, kojeg je Trump imenovao za specijalnog izaslanika za Srbiju i Kosovo”, smatra Hajrić.
Srbiji sankcije i izolacija
On je na kraju tog mandata zagovarao, protivno čvrstim stavovima Evropske unije, razmjenu i podjelu teritorija između Srbije i Kosova i još neke neprihvatljive stvari.
“Ono što se u međuvremenu desilo, a što dodatno zabrinjava stručnjake, jeste da je Richard Grenell ušao u poslovne odnose s Ivankom Trump i njenim mužem Jaredom Kushnerom u vezi sa gradnjom u Srbiji. Tako da sa sigurnošću možemo govoriti da bi se radilo o konceptu privatnih interesa koji bi se pomiješao sa javnim poslom kao jednog od važnih faktora u novoj administraciji”, zaključio je Hajrić u razgovoru za Fenu.