Uslijedila je žestoka rasprava, a članovi kolegija Dragan Čović (HDZ) i Nikola Špirić (SNSD) nisu htjeli skloniti prijedlog sa dnevnog reda.
Nakon bure negodovanja i međusobnih optužbi, Nešković je iznio prijedlog potrebe za hitnost Zakona, a nakon toga je reagirao delegat Šefik Džaferović ponovivši zahtjev da se donese zaključak kojim se Neškovićev prijedlog skida sa dnevnog reda.
“Molim vas da ovo stavite na glasanje i da izađemo iz ove situacije”, poručio je Džaferović Čoviću.
Na to je reagirao Nikola Špirić koji je ustvrdio da Prijedlog zakona nije povučen jer ga je Nešković upravo iznio, a odgovorio mu je Dženan Đonlagić koji je poručio da Nešković nije obrazložio zakon nego hitni postupak.
“Sedam mjeseci nismo dolazili ovdje. Ja ću vas zamoliti da o ovo zakonu zajedno raspravljamo. Ovo bi najbolje bilo da nije na dnevnom redu, ali kada jest, uradićemo kako sam obećao da skinemo hitnu i idemo u redovnu proceduru”, rekao je Čović.
Nakon još nekoliko rasprava glasalo se o zaključku Kluba Bošnjaka da se prijedlog skine s dnevnog reda. Za je glasalo 6 protiv 6, pa zaključak nije prihvaćen.
Potom se prešlo na glasanje o hitnosti postupka.
Za hitnost je glasalo 4, protiv 8. Nije bilo opće većine, pa je hitnost Prijedloga zakona o Ustavnom odbijena.
Zatim je glasano o skraćenoj proceduri koja je također odbijena, pa zakon ide u redovnu proceduru.
Šta se ranije dešavalo
Podsjetimo, na otvaranju sjednice delegat Šefik Džaferović (SDA) rekao je da je Neškovićev prijedlog još uvijek na Dnevnom redu te upitao zašto nije sklonjen. Odgovorio je predsjedavajući Doma Dragan Čović (HDZ BIH) rekavši da Kolegij nije našao mogućnost da se sa već usvojenog dnevnog rada povuče ova tačka.
Ponovo je replicirao Džaferović, rekao je da se odredba koja se tiče povlačenja s dnevnog reda odnosi na redovnu sjedncu, te da je riječ o hitnoj proceduri kada se radi o Prijedlogu zakona kojeg je podnio Nešković.
“Kolegij je tako trebao da tumači poslovnik i mogao je da briše tačku sa dnevnog reda”, rekao ej Džaferović.
Delegat Dženan Đonlagić je naveo da su dva člana Kolegija insistirala da ova tačka ostane na dnevnom redu.
“Potpuno ista situacija se desila u Predstavničlkom domu. Na usvojenom dnevnom redu je bila tačka o finansiranju insitucija BIH, koje je predložio Predrag Kožul. Mjesec poslije je povukao zakon iz procedure, a nakon toga je Predstavnički dom održao sjednicu na kojoj na dnevnom redu nije bilo Prijedlog Zakona o finansiranju institucija BIH”, rekao je Đonlagić.
Član Kolegija Kemal Ademović prenio je informacije sa sjednice Kolegija.
“Ja sam tražio da se skine ova tačka s dnevnog reda. Onda je krenulo tumačenje Poslovnika. Ovdje se ne uvažavaju nikakvi argumenti, nego se uvela praksa preglasavanja “jači, tlači”. Ako je to taj evropski put da se preglasavanjem ide naprijed, čestitam!”, rekao je Ademović.
Prekinuo ga je Čović riječima: Možemo li se vratiti na suštinu, na što je Ademović odgovorio: Ja sam uvijek u suštini.
“Mene je Čović zvao da sjednemo i vidimo kako izaći iz ove krize. Sjeli smo sa Klubom Bošnjaka i dogovorili se. Međutim, nakon toga je Nešković povukao prijeldog zakona i po automatizmu nije trebao biti u dnevnom redu”, rekao je Ademović.
Formalno rješenje
Čović je potom ponudio da se na hitnoj sjednici promijene Poslovnik.
Nakon toga je Džaferović rekao da je potrebno pronaći formalno rješenje, ako nikome nije sporno što je Prijedlog zakona povučen.
“Ja u ime Kluba bošnjačkog naroda nudim izlaz iz ovog naroda i to u skladu s Poslovnikom”, rekao je Džaferović i zatražio da Dom naroda donese zaključak da se Prijedlog zakona smatra povučenim i da se skida sa dnevnog reda.
Čović je na to poručio da se o tome neće glasati sada, jer je dnevni red već usvojen.
Nakon niza rasprava Neškovića i delegate Radovana Kovačevića, na koncu je uslijedila nova rasprava Ademovića i Čovića. Ademović je zamjerio Čoviću da ga je prekinuo, a da nije one koji se nisu pridržavali dnevnog reda.
(Bosanski.info)
#Odbijena #hitna #procedura #sporni #zakon #Ustavnom #sudu