Jesen je idealno vrijeme da se okrenemo zdravom načinu života i da izbacimo toksine iz tijela.
Mnogo je načina da to uradimo, a ovo je osam preporuka kako biste to mogli da radite.
1. Ograničite alkohol
Dok su opservacione studije pokazale da mala do umjerena konzumacija alkohola koristi zdravlju srca, prekomjerno konzumiranje alkohola može izazvati mnoge zdravstvene probleme. Prekomjerno pijenje može ozbiljno da ošteti funkciju jetre izazivajući nakupljanje masti i upalu. Kada se to dogodi, jetra ne može da funkcioniše adekvatno i da obavlja neophodne zadatke – uključujući filtriranje otpada i drugih toksina iz vašeg tijela.
Zdravstveni radnici preporučuju ograničavanje unosa alkohola na jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce, piše “Healthline”.
2. Fokusirajte se na san
Obezbjeđivanje adekvatnog kvaliteta sna je neophodno da biste podržali zdravlje tijela i prirodni sistem detoksikacije. Spavanje omogućava mozgu da se reorganizuje i napuni, kao i da ukloni toksične nusproizvode otpada koji se akumuliraju tokom dana.
Uz nedostatak sna, tijelo nema vremena da izvrši te funkcije, tako da se toksini mogu nakupiti i uticati na nekoliko aspekata zdravlja. Trebalo bi da redovno spavate 7 do 9 sati.
3. Pijte više vode
Voda čini mnogo više od utaživanja žeđi. Reguliše tjelesnu temperaturu, pomaže zglobovima, pomaže varenju i apsorpciji hranljivih materija i detoksikuje tijelo uklanjanjem otpadnih proizvoda.
Ćelije tijela moraju stalno da se popravljaju da bi funkcionisale optimalno i da bi razgrađivale hranljive materije koje tijelo može koristiti kao energiju. Međutim, ovi procesi oslobađaju otpad u obliku uree i ugljen-dioksida, koji mogu da naškode ako se nakupe u krvi. Voda transportuje ove otpadne proizvode, efikasno ih uklanja mokrenjem, disanjem ili znojenjem.
Adekvatan dnevni unos vode je 3,7 litara za muškarce i 2,7 litara za žene.
4. Smanjite unos šećera i prerađene hrane
Istraživanja povezuju veliku potrošnju slatke i visoko prerađene hrane sa gojaznošću i drugim hroničnim bolestima, kao što su bolesti srca, rak i dijabetes. Ove bolesti ometaju sposobnost tijela da se prirodno detoksikuje oštećujući organe koji igraju važnu ulogu, kao što su jetra i bubrezi.
Na primjer, velika potrošnja slatkih pića može izazvati masnu jetru, stanje koje negativno utiče na funkciju jetre.
5. Jedite hranu bogatu antioksidansima
Antioksidansi štite ćelije od oštećenja izazvanih molekulima zvanim slobodni radikali. Oksidativni stres je stanje koje je rezultat prekomjerne proizvodnje slobodnih radikala.
Tijelo prirodno proizvodi ove molekule za ćelijske procese, kao što je varenje. Međutim, alkohol, duvanski dim, ishrana sa malo hranljivih materija i izloženost zagađivačima mogu proizvesti prekomjerne slobodne radikale.
U ovo spadaju bobičasto voće, voće, orasi, kakao, povrće, začini i pića poput kafe i zelenog čaja.
6. Jedite hranu bogatu prebioticima
Zdravlje crijeva je važno za održavanje zdravlja sistema detoksikacije. Crijevne ćelije imaju sistem za detoksikaciju i izlučivanje koji štiti crijeva i tijelo od štetnih toksina. Dobro zdravlje crijeva počinje sa prebioticima, vrstom vlakana koja hrani dobre bakterije u crijevima koje se nazivaju probiotici. Sa prebioticima, dobre bakterije mogu proizvesti hranljive materije koje se nazivaju kratkolančane masne kiseline koje su korisne za zdravlje.
Upotreba antibiotika, loša higijena zuba i kvalitet ishrane mogu da promjene ravnotežu bakterija u crijevima i ova nezdrava promjena u bakterijama može oslabiti imuni sistem i sistem za detoksikaciju i povećati rizik od bolesti i upale.
Dobri izvori prebiotika u hrani su paradajz, artičoke, banane, špargle, crni luk, bijeli luk i zob.
7. Smanjite so
Previše soli može dovesti do toga da tijelo zadrži višak tečnosti, posebno ako imate stanje koje utiče na bubrege ili jetru – ili ako ne pijete dovoljno vode. Ovo nakupljanje tečnosti može izazvati nadimanje, a ako konzumirate previše soli, možete se detoksikovati od dodatne težine vode.
Kada konzumirate previše soli, a premalo vode, tijelo oslobađa antidiuretski hormon koji sprečava mokrenje i samim tim vrši detoksikaciju. Povećanje unosa hrane bogate kalijumom, takođe pomaže, a to su krompir, tikvice, pasulj, banane i spanać.
8. Ostanite fizički aktivni
Redovno vježbanje, bez obzira na tjelesnu težinu, povezano je sa dužim životom i smanjenim rizikom od mnogih stanja i bolesti. Iako postoji nekoliko mehanizama iza zdravstvenih prednosti vežbanja, smanjena upala je ključna tačka.
Trebalo bi da težite da radite najmanje 150-300 minuta sedmično vježbanja umjerenog intenziteta (brzo hodanje), ili 75–150 minuta sedmično fizičke aktivnosti snažnog intenziteta (trčanje), prenosi Ona.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.
#Osam #preporuka #kako #poboljšate #svoje #zdravlje #jesen