Ne jenjavaju reakcije nakon što je Darko Ćulum opozvao ostavku na direktorsku poziciju u SIPA-i. Prethodno je Ćulum dao ostavku na ovu poziciju i više od tri mjeseca bio angažovan u MUP-u Republike Srpske.
Kako je Vijeće ministara Bоsne i Hercegovine skoro četiri mjeseca odbijalo prihvatiti ostavku Darka Ćuluma, to ga je formalno ostavilo na poziciji u SIPA-i. Kako je naveo u pismu u kojem opoziva svoju ostavku, funkciju direktora će obavljati dok se ne izabere novi direktor, čiji je izbor u toku. Iznenadni povratak Ćuluma pojedini parlamentarci opisuju kao politički pritisak. Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, najavio je da će podnijeti tužbu.
“Posljednja u nizu farsi sa podnošenjem pa povlačenjem ostavke ima za cilj, osim produženja visokih državnih primanja za Ćuluma, rušenje kredibiliteta državne policijske agencije”, smatra Šemsudin Mehmedović (Mješoviti klub poslanika u PD PSBiH).
Za tužbu se priprema i poslanik Jasmin Emrić, koji kaže da je trebao biti pokrenut disciplinski postupak, kao i da ne postoji pravni osnov za njegov povratak na čelo SIPA-e.
“Ukoliko tri dana uzastopno, neopravdano nije prisutan na poslu, je teža povreda službene dužnosti za koju se izriče obavezna sankcija prekida radnog odnosa. Nezavisni odbor PSBiH je trebao pokrenuti disciplinski postupak, provesti ga i utvrditi sve te okolnosti”, kazao je Jasmin Emrić, poslanik NES – Za nove generacije u PD PSBiH.
Kako tvrde državni parlamentarci, prekršeni su Zakon o policijskim službenicima BiH, Zakon o upravi, Zakon o radu, pri čemu je, kako kažu, skupio bodove za otkaz.
“Mene iznenađuje pristup službenika koji rade u SIPA-i, tamo ima još rukovodioca i glavnih inspektora, da niko nije pokrenuo disciplinski postupak u vezi sa tim jer je to teža povreda radne dužnosti za koje se izreča mjera udaljenja s posla”, ističe Zlatko Miletić, delegat Kluba hrvatskog naroda u Domu naroda PSBiH.
“Da se ponovo vrati Ćulum na mjesto direktora SIPA-e znači samo da neko ko vuče konce iz pozadine, praktično uključuje ponovo Ćuluma da dovrši ovo što je započeto. Započeta je akcija rušenja i potkopavanja sistema, posebno ovog dijela sigurnosnog BiH”, rekao je Safet Kešo, poslanik SDA u Predstavničkom domu PSBiH.
Reakcije su i iz SDP-a BiH, koji smatraju da je došlo do zloupotrebe položaja, ali i DF-a koji tvrde da je sve bilo unaprijed planirano. To što ga Vijeće ministara BiH nije razriješilo funkcije dalo je slobodu da ode pa se vrati. U međuvremenu je Ćulum bio angažovan u MUP-u Republike Srpske, gdje je trebao obavljati savjetničku poziciju direktora policije Republike Srpske, Siniše Kostreševića.
“Darko Ćulum je zloupotrijebio okolnosti u kojima su neki članovi Vijeća ministara spremni vršiti blokade i ignorisati svoje propisima definisane obaveze”, kaže Jasmin Imamović, poslanik SDP-a BiH u Predstavničkom domu PSBiH.
“Dva, tri mjeseca ne dolazite na posao i da se poslije toga vratite i kažete evo sad hoću ponovo da radim. To je apsurd, da podnesete ostavku i poslije kad vam sine vi ćete ponovo da se vratite na mjesto direktora tako ozbiljne agencije”, rekao je Nenad Grković, poslanik Liste Za pravdu i red u PD PSBiH.
“SNSD je vukao poteze jednim redoslijedom koji sigurno nije stihijski, sve je jako dobro osmišljeno da bi se napravio vakum u kojem SIPA nije imala ni direktora ni zamjenika, nije imala ovlaštenu osobu koja može angažovati specijalne jedinice koje su neophodne u slučaju hapšenja”, ističe Milan Dunović, poslanik DF-a u Predstavničkom domu PSBiH.
Iz SNSD-a danas nisu bili dostupni za izjave. Iako bi policijske agencije trebale biti izuzete od političkih i bilo kakvih pritisaka, u ovom slučaju politički pritisak određuje njihovo djelovanje, smatra istraživački novinar BIRN-a Semir Mujkić.
“Pokazuje koliko je politika umiješana ne u utjecaj na ove institucije nego na potpunu kontrolu, što apsolutno ne bi smjelo biti. Takve institucije bi morale imati određenu nezavisnost, a mi vidimo da kod nas mehanizmi koji bi trebalo da štite SIPA-u ne funkcionišu”, mišljenja je Mujkić.
Darki Ćulumu je mandat direktora SIPA-e istekao u julu 2024. godine, ispunio je uslove za penziju. Ostavku u SIPA-i je podnio u martu ove godine, javlja BHRT.