U Banjaluci je mjesecima vanredna situacija zbog nestašice vode, a zbog ekstremno visoke potrošnje vode, gradski Štab za vanredne situacije uveo je mjere štednje.

Ako se napuni kanister, bazen ili zalije bašta, građani će biti kažnjeni sa čak 10.000 maraka i isključeni sa vodovodne mreže.

Nezadovoljni Banjalučani tvrde da se jezero kod TC Delta puni 24 sata i to, navodno, pitkom vodom iz vodovoda.

Zbog svega su se oglasili iz Inspektorata RS.

Iz Inspektorata su ranije naveli da je iz ovog jezera je uzeto 12 uzoraka na kojima je vršena provjera, te je ustanovljeno da nije u pitanju voda iz sistema za javnog snabdijevanja, te da voda koja se nalazi u pomenutom jezeru nije za ljudsku potrošnju.

Danas su demantovali izjave koje su pojedinci juče iznosili o navodnom pritisku na rad kontrolnih organa i izmišnjenim ponovljenim analizama vode iz jezera kod Tržnom centru “Delta” u Banjaluci.

“Kontrola je izvršena 17.06.ove godine po zaprimljenoj prijavi u kojoj se traži da se ispita kako se puni jezero kod TC Delta, dok građani Banjaluke nemaju osnovne uslove za život, zato što nemaju vode na 40 stepeni.

Tog dana od strane tehničara Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, a u prisustvu republičkog inspektora, izvršeno je uzorkovanje vode sa 12 cijevi koje pune vještačko jezero, o čemu postoji službena dokumentacija”, kazali su iz Inspektorata Srpske.

Dodaju da nakon analize izvršene u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, za sedam uzoraka je utvrđeno da je voda za piće, a što pokazuje Izvještaj o izvršenim ispitivanjima sačinjen 23.06. ove godine, dok je za pet uzoraka utvrđeno da voda nije ispravno za piće.

“Dakle, riječ je o rezultatima koji su utvrđeni prije mjesec dana i predstavljaju nepobitne činjenice, koje osnovano bude sumnju o porijeklu vode kojim se jezero puni, jer se postavlja pitanje kako je moguće da uzorci daju različite rezultate ako se pune iz istog izvora”, ističu iz Inspektorata i dodaju da ispitivanjem jednog uzorka obuhvataju se različiti parametri koji u konačnoj ocjeni daju rezultat.

“Upravo zbog toga, jer nije dovoljno jasno predstavljena ozbiljnost kompletno utvrđenih činjenica i svih analiziranih stavki, došlo je do pogrešne interpretacije. Rezultati analiza su dostupni svim zainteresovanim građanima na uvid i dostavljeni medijima, upravo radi tačnog informisanja javnosti i suzbijanja neosnovanih špekulacija zlonamjernih pojedinaca”, pojašnjavaju iz ove institucije.

Ističu da obzirom da postoje prijave i opravdana sumnja da je jezero prošle godine napunjeno gradskom vodom, te da se i sada djelimično puni iz gradskog vodovoda, dalje postupanje inspektora će biti da se utvrdi postoje li neslaganja izvedenih radova na vodovodnoj mreži u odnosu na projektnu dokumentaciju.

“Neophodno je utvrditi da li je voda iz gradskog vodovoda nezakonito dovedena do bunara koji služi za punjenje vještačkog jezera”, zaključuju iz Inspektorata.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime