Nakon što se Zoran Šprajc, jedan od najpoznatijih TV novinara i voditelja na ovim prostorima, osvrnuo na gašenje Al Jazeere Balkans, kazavši, između ostalog kako ta televizija nikada nije imala domet “izvan bosanske čaršije”, oglasio se i jedan od direktora AJB Edhem Fočo.
“Vjerujem da nas nije gledao, ruku na srce ne gledam ni ja RTL, ali nikada ne bih rekao nešto tako o toj televiziji”, naveo je Fočo na početku svog statusa na Facebook profilu te dodao:
“Na kraju krajeva, sa kolegama sa RTL smo imali korektnu dugogodišnju saradnju i o njima mogu da kažem samo pozitivne stvari. Upravo sam pogledao prisustvo naše dvije televizije na društvenim mrežama. Gledao sam samo glavne račune, obje televizije imaju i sekundarne račune. Na Facebooku, Instagramu, Twitteru i Youtubeu. Al Jazeera Balkans 1,650,000, a RTL.hr 828,000. Nemojte mi reći da je ‘bosanska čaršija’ veća od “hrvatske …” tržnice? Trga? Nema veze, ništa ovo ne dokazuje”, napisao je Fočo.
Prema njegovim riječima, “čitaoci i gledaoci AJB na svim ovim kanalima dolaze u najvećem broju iz Srbije, potom BiH, a onda Hrvatske”.
Gospodin Šprajc, očito, ima MaxTv platformu i govori o poziciji AJB na daljinskom kanalu (istina, na Maxu smo među svjetskim news kanalima, BBC, CNN, itd). Na A1 Hrvatska smo među domaćim kanalima (ne vjerujem da je RTL domaći kanal u BiH ili Srbiji, ili Crnoj Gori, na primjer). Također, uz dugogodišnju saradnju sa Sportskom televizijom u Hrvatskoj, mi smo prisutni u svim kućama Hrvatske putem digitalne televizije na kanalu 13, ili 14. Možda mu je to promaklo, a možda TV gleda samo u svojoj kući”, naveo je Fočo.
Dodao je “kako je Šprajc u svom tekstu omalovažavao i N1, a u sve je to umiješao i Una TV, za koju mnogi od nas, kako je rekao, nisu nikada ni čuli, a sigurno je nikada nisu ni vidjeli na svom televizoru”.
Ne znam čemu ovaj jed prema drugim televizijama. Moguće je da je očekivao angažman na AJB, pa ga nije dobio. Ili na N1. Mi se iskreno nadamo da se RTL neće ugasiti, barem do penzije gospodina Šprajca”, stoji u objavi Foče.