Da li je Milorad Dodik dogovorio povlačenje sa čela SNSD-a u zamjenu za gašenje sudskih procesa protiv njega?

To pitanje postaje sve relevantnije uoči dolaska visokih američkih diplomata Brandona Hanrahana i Marka Fleminga u Sarajevo, zakazanog za 10. juli. Iako je u planu protokolarni sastanak sa članovima Predsjedništva BiH, ono što intrigira jeste posebna sesija – nasamo – s predsjedavajućom Željkom Cvijanović.

Neimenovani sastanak koji je Cvijanović imala u Washingtonu krajem maja, o kojem domaća javnost nije bila informisana, navodno je pokrenuo razgovore o nasljedniku Milorada Dodika u vrhu SNSD-a. Izvori tvrde da je cilj State Departmenta postaviti upravo Željku Cvijanović na čelo stranke, ali plan ne ide glatko.

Suprotstavljena frakcija predvođena Igorom Dodikom i podržana od strane nekih ključnih kadrova iz SNSD-a – poput Ognjena Amidžića, Sanje Vulić i Milorada Kojića – ima drugačije ambicije.

Željka Cvijanović je navodno izjavila da može priznati Milorada Dodika kao autoritet, ali ne i njegovog sina Igora, čime se dodatno produbljuju podjele u stranci. Upravo tu rascjepkanost Dodik, kako navodi Istraga.ba, vidi kao prostor za pregovaračku igru. On, navodno, traži “čišćenje” svih sudskih predmeta u zamjenu za svoju političku budućnost – da se povuče sa mjesta predsjednika SNSD-a i ustupi prostor Cvijanović.

Da li je to bila cijena oslobađanja u predmetu “rušenja ustavnog poretka”? Podsjetimo, tužiteljica Vedrana Mijović zatražila je ukidanje pritvora za Dodika, a Sud BiH je to i učinio – iako pritvor nikad nije ni proveden.

Nakon tog “deal-a”, Dodik sada, prema istim izvorima, traži rješenje i za slučaj “neprovođenja odluka OHR-a”, za koji je prvostepenom presudom već osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Razmatraju se tri opcije: odgoda drugostepene presude, poništenje i novo suđenje, ili zadržavanje zatvorske kazne, ali smanjenje zabrane političkog djelovanja na jednu godinu.

U međuvremenu, spekuliše se da bi Dodik mogao iskoristiti unutrašnje sukobe u stranci kao izgovor za ostanak na njenom čelu, uz “kompromis” – Cvijanović bi ponovo bila predložena za članicu Predsjedništva. Istraga.ba tvrdi da postoje i snimci razgovora Dodika sa njegovim advokatima, gdje se pominje da je “jedna sutkinja završena”. Ta ista sutkinja, bliska određenim strukturama u Sarajevu, navodno je već odigrala ulogu u gašenju procesa za napad na ustavni poredak.

U Apelacionom vijeću koje odlučuje o drugostepenoj presudi sjede sudije Amela Huskić, Vesna Jesenković i Hilmo Vučinić. Ročište je održano 12. juna, ali presuda još nije donesena. Da li je novo političko poglavlje SNSD-a zapravo rezultat dogovora o imunitetu? Ostaje da se vidi – ili da se razotkrije.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime