Slagalica Života
SRCE ZA DJECU
HUMANITARNI BROJ: 17010
cijena poziva iznosi 2 KM
www.doniraj.srcezadjecu.ba

Inženjerska komora FBiH upozorila je na sistemske prepreke koje otežavaju poslovanje privrednih subjekata u FBiH, a koje nisu vidljive iz standardnih ekonomskih analiza.

Kako navode, stanje privrede u FBiH nije isključivo rezultat fiskalnog opterećenja, iako je za svaku pohvalu što je, nakon 20 godina i posljednjeg povećanja troškova i doprinosa od približno 100 posto, Vlada FBiH donijela odluku o smanjenju zbirnih doprinosa za 13,25 posto.

Međutim, dodaju, slika je mnogo složenija i zahtijeva brojne dodatne reforme, kako javne uprave, tako i odnosa između uprave i političkog establišmenta prema privrednim subjektima i poduzetnicima u FBiH.

Prvenstveno, ističu u saopćenju, javna uprava i politički establišment moraju se izboriti da privredni subjekti, njihovi zaposlenici i inženjeri ne budu građani drugog reda ni u FBiH, niti u ostatku BiH.

S druge strane, dodaju, privredna društva sa sjedištem u drugom entitetu relativno lako dobijaju licence za poslovanje u FBiH.

Postavlja se, naglašavaju, pitanje načina izdavanja licenci, budući da propisi često zahtijevaju fizički obilazak prostorija privrednog društva, pregled dokumentacije i ocjenu tehničke opremljenosti za obavljanje određenih djelatnosti, kako od nadležnih tijela za licenciranje, tako i inspekcijskih službi.

Na ovaj način, dodaju iz Komore, zbog nemogućnosti dobijanja licenci na teritoriji cijele BiH, privredna društva iz FBiH su svedena na svojevrsni geto i izložena nelojalnoj konkurenciji koja ih guši.

Privredna društva iz drugog entiteta time ostvaruju zaštićenu poziciju na tržištu, dok svoje aktivnosti i budžete često osnažuju nelojalnim cijenama koje privredna društva iz FBiH teško mogu pratiti.

Licenciranje

– Krajnje je vrijeme da politički akteri prepoznaju ovaj problem i ulože napore ka ostvarivanju prava privrednih društava iz FBiH donošenjem pravilnika koji bi priznali entitetsku nadležnost za licenciranje.

Potom bi se, na nivou nadležnih ministarstava, trebalo uspostaviti međusobno priznavanje licenci i uskladiti zakonska rješenja unutar entiteta što predstavlja i zakonsku obavezu BiH u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Samo ovakvim pristupom bez političkih pamfleta može se pružiti stvarna podrška privrednim subjektima u FBiH, kao i inženjerima kao nosiocima razvoja, te opravdati ulaganje u obrazovanje i postojanje tehničkih fakulteta uz zdravu i ravnopravnu tržišnu konkurenciju.

Također, mi prepoznajemo manipulacije sa uvoznim PDV-om i o tome ćemo uskoro, nakon dodatnih analiza, obavijestiti javnost – naveli su iz Inženjerske komore FBiH.

#Privredna #društva #entiteta #lako #dolaze #licenci #smo #svojevrsnom #getu

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime