Ako gledate Javni servis RTRS jasno možete vidjeti da je bh entitet Republika srpska prikazan kao sastavni dio ovog entiteta, što naravno nije ni blizu istine i možemo reći da ovaj Javni servis obmanjuje javnost. Također na kartama koje se mogu pronaći na internetu Brčko distrikt je po pravilu skoro uvijek u sastavu manjeg bh entiteta.

Jasno je zašto vlasti u Rs-u žele Brčko distrikt prikazati kao dijelom teritorije ovog entiteta, ali evo zašto to prema Dejtonskom mirovnom sporazumu nije tako:

Naime, u dijelu Dejtonskog mirovnog sporazuma pod nazivom Sporazum o međuentitetskoj liniji razgraničenja i spornim pitanjima, u članu 5. predviđena je arbitraža za područje Brčkog. Konačna arbitražna odluka o statusu Brčkog, kao i njen Aneks doneseni su počekom marta 1999. godine od strane Arbitražnog tribunala za Brčko. Ubrzo nakon toga, Odlukom Visokog Predstavnika od 08.03.2000. godine uspostavljen je Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.

Tako je, 08.03.2000. godine, “na temelju Opšteg okvirnog sporazuma za mir, Konačne odluke Arbitražnog tribunala za spor oko međuentitetske linije razgraničenja u oblasti Brčkog i Ustava Bosne i Hercegovine” donešen Statut Brčko distrikta Bosne i Hercegovine u kojem između ostalog stoji da je “Brčko distrikt Bosne i Hercegovine jedinstvena administrativna jedinica lokalne samouprave koja je pod suverenitetom Bosne i Hercegovine”, te da “entiteti u okviru Distrikta izvršavaju samo one funkcije i ovlasti koje su im povjerene odredbama ovog statuta u trenutku njegovog stupanja na snagu”.

Dalje se u članu 4., koji nije podložan promjenama, navodi da su “Ustav Bosne i Hercegovine, kao i važeći zakoni i odluke institucija Bosne i Hercegovine direktno primjenjivi na cijeloj teritoriji Distrikta”, te da “zakoni i odluke svih vlasti Distrikta moraju biti u skladu sa važećim zakonima i odlukama institucija Bosne i Hercegovine”.

Distrikt nema drugu zastavu i grb osim zastave i grba Bosne i Hercegovine, i “može zaključiti sporazume o suradnji sa entitetima u cilju olakšanja ostvarivanja svojih funkcija i ovlasti u skladu sa ovim statutom i zakonom, pod uslovom da su takvi sporazumi od jednake koristi svim stanovnicima Distrikta”, navodi se pored ostalog u pomenutom dokumentu.

Bosanski.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)