Neumoljivo se nastavlja s kršenjem prava radnika u BiH. U posljednjoj, februarskoj sedmici ove godine, zabilježeno je gotovo 500 slučajeva, podaci su Vlade FBiH. Najviše prijava zabilježeno jeu Kantonu Sarajevo, dok ih u Posavskom i Kantonu 10 nije bilo. U međuvremenu, iako se pitanje smanjenja doprinosa za poslodavce rješava, njihovo nezadovoljstvo ne prestaje.
Za nedjelju dana od stavljanja u funkciju kanala Vlade FBiH o zaštiti radnika, nakon usvajanja uredbe o povećanju najniže plate, na ovu adresu je pristiglo 488 prijava o zloupotrebi radničkih prava – 429 iz privatnog, 59 iz javnog sektora.
Radnici su, upravo, to i prijavljivali – neisplaćivanje najniže plate, obavezu vraćanja dijela plate nakon uplate na račun, isplatu dijela plate u koverti, neplaćanje doprinosa, toplog obroka i naknade za prevoz, javlja N1.
Pasivno prihvatanje situacije vjetar je u leđa poslodavcima da nastave gaziti po pravima svojih zaposlenih. Zloupotrebljavaju se i u drugim segmentima, posebno nakon reforme radnog zakonodavstva koja datira od 2016., ukazuju iz Saveza samostalnih sindikata BiH, koji joj se i tada oštro protivio.
“Novi zakon o radu doslovno je otjerao više od pola miliona radnika iz BiH, tako da je to jedan najveći poraz koji je BiH, odnosno, FBiH doživjela kroz reformu radnog zakonodavstva. Poslodavci maksimalno zloupotrebljavaju ugovor o radu na određeno vrijeme, prekidajući zaposlenima radni odnos samo da bi ih ostavili bez ugovora o radu na neodređeno”, rekao je Adis Kečo, iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
Ne poštuju se ni odredbe kolektivnog ugovora, a u posljednje vrijeme posebno je izražena praksa neadekvatne isplate ili potpunog ignorisanja prekovremenog rada. Kako god, odluke o povećanju najniže plate i zabrane rada nedjeljom, predstavljaju iskorak u korist radnika, kažu iz Sindikata. Službeni podaci pokazuju da sve ove odredbe nisu imale negativan uticaj po radnike, ali ne slažu se svi s ovim podacima koji su predstavljeni nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća.
“Konstatovano je da nije došlo do smanjenja broja zaposlenih, na istom je nivou sa 31.03.2025., kao i onih koji su bili 1.1.2025. Drugo što smo definisali jeste uredba kojom je definisan povrat dijela doprinosa isplaćenih u razlici prijašnjeg i novog iznosa minimalne plate, da je veliki broj privrednika iskoristio i Vlada FBiH je pronašla način kako anulirati negativan uticaj povećanja doprinosa”, dodao je Safudin Čengić, predsjednik ESV FBiH.
S obzirom na to da su nedavno, u Domu naroda PFBiH usvojene izmjene i dopune zakona o doprinosima, Čengić naglašava da je upućena još jedna inicijativa, da doprinosi budu smanjeni za još pet odsto.