Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) suočava se s velikim finansijskim problemima, uključujući dug od 54 miliona maraka prema Elektroprenosu Bosne i Hercegovine. Prema nezvaničnim informacijama koje su osvanule u medijima, postoji prijetnja da će Elektroprenos blokirati račun Elektroprivredi RS-a zbog neizmirenih rata duga, što bi moglo ozbiljno ugroziti poslovanje ovog preduzeća. Iako upit poslan Elektroprenosu još nije dobio odgovor, ovaj slučaj ukazuje na ozbiljnu finansijsku krizu u sektoru elektroprivrede RS.
Direktor Elektroprivrede Republike Srpske, Luka Petrović, potvrdio je da preduzeće trenutno bilježi značajne gubitke, a za pokriće tih gubitaka bit će neophodno novo kreditno zaduženje.
“”Mi ćemo pribjeći kredinom aranžmanu gdje će nam Vlada Republike Srpske pomoći sa garancijom i da mi ispeglamo dugove. dalje ćemo lako, jer postoji kapacitet da ove minuse smanjimo boljim upravljanjem, racionalizacijom troškova u delektranama i analizom stanja u rudnicima, istako je Petrović za BHRT.
U proteklih nekoliko mjeseci, Elektroprivreda je već pozajmila oko 110 miliona maraka od banaka kako bi pokrila troškove uvoza struje, zbog loše hidrološke situacije i problema u rudnicima. Na temelju ovih finansijskih problema, ERS se priprema za dalja kreditna zaduženja u iznosu od 60 miliona maraka. Iako vlasti tvrde da do poskupljenja struje neće doći, postoji mogućnost da se promijeni prag za potrošnju struje, što bi moglo indirektno dovesti do povećanja troškova za građane.
Dejan Tovilović, novinar portala ”Capital”, naveo je da bi smanjenje pragova za potrošnju struje moglo biti jedan od načina na koji će poskupljenje biti preneseno na građane. Prema informacijama koje su dostupne, pragovi za potrošnju struje, koji trenutno iznose 500 kWh, mogli bi biti smanjeni, čime bi domaćinstva s nižom potrošnjom bila prisiljena preći u skuplje tarife. Ova promjena bi mogla biti način na koji će indirektno doći do poskupljenja struje, unatoč tvrdnjama vlasti da neće doći do direktnog povećanja cijena.
“Ono što ja znam da će se desiti da će se pragovi za potrošnju smanjivati, oni su 500 sada, zadnja tarifa je 1500, smanjicvaće se, pa će dfomaćinstva sa najmanjom potrošnjom biti prinuđena da uđu u skuplčju tarifu, pa će oni na jedan indirektan način plasirati poskupljenje građanima”, kazao je Tovilović za BHRT.
Ekonomisti izražavaju zabrinutost zbog trenutne situacije u elektroprivredi, jer se Bosna i Hercegovina, koja je nekoć bila izvoznik struje, sada suočava s problemima u vezi s uvozom struje. Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, ističe da je stanje u elektroenergetskom sektoru rezultat loše hidrološke situacije, ali i nedostatka ulaganja u postojeće energetske kapacitete. On smatra da je nužno donijeti strategiju koja će adresirati dugoročne probleme, kao što su obnova i modernizacija elektroenergetskih kapaciteta, posebno u rudnicima kao što je Ugljevik, kako bi se osigurala stabilnost snabdijevanja strujom.
Direktor Petrović je pojasnio da su gubici u Elektroprivredi rezultat visoke cijene uvezene struje, koja je zatim prodavana građanima po nižim cijenama. Da bi pokrili razliku, preduzeće se okrenulo kreditima. Iako je navedeno da nijedna investicija u nove energetske kapacitete nije prekinuta, ekonomisti i stručnjaci ističu da je očigledno potrebno ozbiljnije pristupiti obnovi postojećih kapaciteta i racionalizaciji troškova.
“Zaista mislim da je potrebno da uše ekspoerstka ekipa koja će detektovati problem, jer imamo skupu proizbvodnuj elektranama, a mi u cijeloj priči niti saniramo postojeće kapacitete, a moramo to, u ugljeviku nema na vidiku rješavanja problema,. pa smo od preduzeća koje je punilo budžet doveli u vrlo tešku situaciju”, kazao je Petrović za BHRT.